Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sırat on Fırat projesinde hedef 1 milyon turist

UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Erzincan Kemaliye ilçesinde yer alan Karanlık Kanyon'da 750 metre uzunluğunda ve 560 metre yüksekliğinde Sırat on Fırat adında asma köprü yapılması planlanıyor.

Reklam
Sırat on Fırat projesinde hedef 1 milyon turist
10 Haziran 2021 - 14:30
Kemaliye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Erzincan'ın Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivali'ne ev sahipliği yapan Kemaliye ilçesinde yürütülen Sırat on Fırat Projesi kapsamında Karanlık Kanyon'da inşa edilecek 750 metre uzunluğunda ve 560 metre yüksekliğindeki asma yürüyüş köprüsü ihale aşamasına geldi.

Bölgede yapılan fizibilite çalışması sonrası proje çizimleri tamamlanıp yapımı için ihale aşamasına gelinen asma köprü, tamamlandığında 750 metre uzunluğu ve 560 metre yüksekliği ile dünya çapında dikkat çekecek asma yürüyüş köprülerinden biri olacak.

Özellikle adrenalin tutkunlarının sabit bir yapıdan ya da uçurumdan paraşütle atladığı base jump ve yarasa atlayış olarak bilinen wingsuit atlayışlarında tercih edeceği köprünün bölgeye daha çok turist çekmesi hedefleniyor.

Paraşütle atlama, yarasa atlayışı gibi ekstrem spor tutkunları ile maceraseverlerin ilgisini çekecek köprü geçişinde cesaretli kişilere sertifika verilecek. Ülke ve bölgenin turizmine ivme katacak köprünün yapılması sonrası bölgeye gelecek turistler, Kemaliye-Divriği arasında Karanlık Kanyon'da 132 yılda inşa edilen ve dünyanın en zorlu yolları arasında gösterilen Taş Yolu'nda da yürüyüş ya da araçlarıyla off-road yapabilecek.

Karanlık Kanyon'un dünyanın sayılı kanyonları arasında yer aldığını ve burada yapmayı planladıkları Sırat on Fırat projesi ile bölgeye prestij katacaklarını söyleyen Kemaliye Kaymakamı Emre Yeşilbaş asma köprünün tamamlandığında yılda 1 milyon turisti ağırlayacağına inandıklarını belirtti.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum