Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İngiliz turist Türkiye'ye ne zaman gelecek?

İngiltere’deki Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Engin Sertoğlu turizm sezonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Reklam
İngiliz turist Türkiye'ye ne zaman gelecek?
10 Haziran 2021 - 12:24
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’de yapılacak NATO zirvesinde, Türkiye’yi yeşil listeye aldırmak için Boris Johnson’la konuşma niyetini hatırlatan ve altı aydır İngiliz turiste kapalı durumdaki Dubai örneğini veren İngiltere’deki Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Engin Sertoğlu, konunun uluslararası görüşmeden ziyade İstanbul’un hava ulaşımı kavşak noktasında olmasıyla ilgili olduğunu savundu.

Emirates havayolu şirketinin Dubai’yi uluslararası uçuşlarda bir aktarma merkezi olarak kullandığı gibi Türk Hava Yolları’nın da İstanbul’da aynı sistemi kurduğunu belirten Sertoğlu THY'nin Afrika ve Asya’dan gelen yolcuları Avrupa’ya taşıdığına dikkat çekti.

İngiltere’nin Türkiye’yi bu nedenle kırmızı listeden çıkarmadığını belirten ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Brüksel’de yapılacak NATO zirvesinde Türkiye’yi yeşil listeye aldırmak için Boris Johnson’la yapacağı görüşmeyle ilgili olarak da Portekiz’i örnek veren Sertoğlu Başbakan Boris Johnson’ın Portekiz'in yeşil listede kalmasını istemesine rağmen vaka sayılarının artması nedeniyle, hükümet kararıyla ülkenin sarıya kaydırıldığına dikkati çekti.

Türkiye’de İngiliz turist bekleyenlere en erken tarih olarak Temmuz sonunu işaret eden İngiltere’deki Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Engin Sertoğlu üç haftada bir, vaka ve aşılama durumuna göre belirlenen renk listesinde Türkiye’nin yeşile ancak o tarihte ulaşabileceğini tahmin ettiğini belirtti.

Ülkeleri yeşil, sarı ve kırmızı olarak sınıflandıran İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listede tutmayı sürdürüyor. Bu durumda İngilizler kırmızı ülkeden dönüş prosedürleri gereği, geri dönüşte ceplerinden 1750 sterlin ödeyip 10 gün havalimanı yakınında bir otelde kalma zorunluluğuyla yüzleşmemek için, hükümetin yeşil diye sınıflandırdığı ülkelere yöneliyor.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum