Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ankara uluslararası turizmde sınıfta kalmaya devam ediyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Nihat Yeşil dünya başkentleri arasında Ankara'nın turizmden aldığı payın, başkentler ortalamasının oldukça altında olduğunu söyledi.

  • Reklam
Ankara uluslararası turizmde sınıfta kalmaya devam ediyor!
09 Ekim 2021 - 03:19
Reklam
Ankara'nın merkez ve çevre ilçeleriyle beraber turizm açısından çok büyük bir potansiyeli olduğunu söyleyen ve etkin bir planlama ve tanıtıma ihtiyaç olduğunu belirten CHP Ankara Milletvekili Yeşil Ankara'nın yüksek potansiyeline rağmen turizmde hak ettiğini alamayan bir başkent olarak yıllardır göz ardı edildiğini söyledi.

Turizm açısından birçok ülkenin kendi başkentiyle özdeş bilinirliğe sahip olduğunu söyleyen ve dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinin o ülkelerin başkentleri olmasının tesadüf olmadığını vurgulayan Yeşil Londra, Paris, Tokyo, Roma, Madrid gibi en çok turist ağırlayan başkentlerin yanında Ankara'nın adının bile anılmadığını belirtti. Mısır'ın başkenti Kahire, Bulgaristan'ın başkenti Sofya ve İran'ın başkenti Tahran'ın bile Ankara'dan daha fazla turist çektiğinin altını çizen ve Ankara'nın bir durak değil, geçiş güzergahı gibi algılandığını belirten Yeşil ne yazık ki Ankara'nın mola verilmesi gereken bir güzergah olarak algılandığını, hal böyle olunca da turistler açısından günübirlik bir ziyaret noktası olmaktan öteye geçemediğini söyledi.


Kültürel değerleriyle, doğasıyla, tarihi ve arkeolojik zenginliğiyle üç medeniyete başkentlik yapmış Ankara'nın turizm potansiyelinin, etkin planlama ve ciddi bütçeli tanıtım çalışmaları yapılarak yukarıya taşınabileceğini ifade eden Yeşil, Ankara'nın tanıtım faaliyetleri için ayrılan payın oldukça az olduğunu belirterek Ankara'nın merkezi kadar çevre ilçelerinin de tarihi ve kültürel olarak yüksek potansiyel barındırmasına rağmen şu ana kadar etkin bir planlama yapılmadığı için yerli ve yabancı turistler tarafından günübirlik olarak ziyaret edildiğini söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2019 yılındaki istatistiklerine göre, yerli ve yabancı olmak üzere toplamda 4 milyon 941 bin 495 turistin siyaret ettiği Ankara'da 2020 yılında ise özellikle pandemiye dair etkiler nedeniyle turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 32,69 azalarak 3 milyon 325 bin 792'de kaldı. Ankara'da konaklayan yabancı turist sayısı ise 260 bin 988 olarak gerçekleşti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum