Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sorunlar daha da büyüdü! Turizm sektörü entübe

Türkiye’de artan vakalar sonrası yeni kısıtlamalar turizm sezonu başlarken büyük endişe yarattı.

  • Reklam
Sorunlar daha da büyüdü! Turizm sektörü entübe
16 Nisan 2021 - 12:02
Reklam
Almanya ve ABD’nin, Türkiye’yi yüksek riskli ülkeler arasına alıp, vatandaşlarına seyahat uyarısı yapmasının ardından, Rusya’nın da uçuşlara sınırlama getirmesi turizm sektörünün sorunlarını daha da büyüttü.

Turizm sektör temsilcileri gelinen noktada endişeli oldukları vurgulayarak, mış gibi önlemlerle sürecin götürülemeyeceğini belirttiler.


Yaşanan politik süreçten ötürü turizm sektörünün öldüğünü belirten Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti:


''Turizm sektörü entübe durumda. Yılda 700 milyon geceleme yapmak üzere kurgulanmış dev sektör, 50-100 milyon arası geceleme ile nereye kadar kendini doyurabilir. Bunun yanında devlet hiçbir destek sağlamıyor. Sağladıklarını da sonlandırıyor. Son olarak kısa çalışma ödeneğini de bitirdiler. Turizm sektörü 30 yıldır cari açığın kapatılması için en büyük desteği veren sektördür. Bacasız sanayiye verilen değer bu olmamalı.''


Rus pazarının Alman pazarının bile önünde olduğunu ve  1 Haziran'a kadar yok olmasının sektör adına üzücü olduğunu belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir ise şunları söyledi:

''2021 yılı turizminin geçen yıldan daha olacağını düşünmüştük ama irademiz dışında alınan bu kararlar, Türk turizmini hayal kırıklığına uğratmış durumda. Turizm sektöründe çalışan kişilerin aşılanması da müşterilere güven verecektir. Aşının bir an önce uygulanmasını bekliyoruz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum