Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

STK'lara kayyum atanmasının önünü açan teklif yasalaştı!

Sivil toplum kuruluşlarına (STK) ilişkin düzenlemelerde getiren Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

  • Reklam
STK'lara kayyum atanmasının önünü açan teklif yasalaştı!
27 Aralık 2020 - 09:28
Reklam
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kitle imha silahlarının yayılmasının ve finansmanının önlenmesine yönelik yaptırım kararlarının uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlediği belirtilen kanun, derneklere ilişkin de yeni düzenlemeler getirirken STK’lar düzenlemenin, derneklerin tek bir imzayla kapatılmasını mümkün kıldığı uyarısını yapıyordu.

Özellikle dernek yöneticilerinin, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak, yerlerine kayyum atanmasının önünü açtığı gerekçesiyle tepkilere neden olan kanun teklifi, yeni düzenlemeyle terör suçları, uyuşturucu suçları ve mal varlığı aklama suçlarında haklarında soruşturma başlatılan kişiler görev yaptığı kurullardan İçişleri Bakanı tarafından görevden alınabilecek.


TBMM'de yasalaşan kanun teklifiyle birlikte söz konusu derneklerin yönetimlerine kayyum atanabilecek ve bu da yeterli görülmezse İçişleri Bakanı bir derneği geçici olarak faaliyetten alıkoyabilecek.

Aralarında Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü, KaosGL gibi hak örgütlerinin yanı sıra çok sayıda hemşeri derneği ve spor kulüplerinin de bulunduğu  500’ün üzerinde STK ortak bir bildiri yayımlayarak söz konusu kanun teklifindeki dernekler, vakıflar ve yardım toplama ile ilgili maddelerin geri çekilmesini talep etmişti.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi, Genel Kurul’da görüşmeler devam ederken bildiriye destek veren STK sayısının 630’a çıktığını açıklamıştı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum