Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sümela Manastırı tekrar ziyarete kapatıldı, turizmciler isyan etti!

5 yılda 3 kez ziyarete kapatılıp açılan Sümela Manastırı 4'üncü kez ziyarete kapatıldı.

  • Reklam
Sümela Manastırı tekrar ziyarete kapatıldı, turizmciler isyan etti!
04 Kasım 2021 - 10:50
Reklam
Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı’nda 2016 yılında restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi çalışması başlatıldı. Kaya düşme riskine karşı 2015’te ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nın avluya kadar olan bölümü, çevresinde gerçekleştirilen projelerin birinci etabının tamamlanması ile 25 Mayıs 2019’da ziyarete açıldı.

Endüstriyel dağcılar tarafından, taş düşmelerine karşı yamaçların çelik ağlarla örülüp, güçlendirildiği, 7 ay ziyarete açık kalarak ikinci etap çalışmaları için Kasım 2019’da ziyarete kapatılan ve ikinci etap çalışmalarının büyük oranda bitirilmesiyle bölge turizmine büyük katkı sunan tarihi mekan, 28 Temmuz 2020’de ziyarete açıldı. Çalışmaların geri kalan kısmı tamamlanmak üzere Kasım 2020’de tekrar ziyaretçilere kapatılan çelik ağların yamaca serildiği bohçalama sistemiyle korunan manastır, tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından 1 Temmuz 2021’de yeniden ziyarete açıldı.


Kaya sabitleme çalışmaları kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararıyla 1 Kasım 2021’de ziyarete tekrar kapatılan tarihi yapının giriş üstündeki yamaçta bulunan kaya kütlesinin gövdesinin delinerek 16 metre çelik kazıklarla kalıcı olarak sabitleneceği 31 Ocak 2022’de ziyarete açılacağı belirtildi.


Manastırın ziyarete kapatılmasının turizmcileri olumsuz etkilediğini söyleyen ve manastırın haber verilmeden akşamdan karar alınıp sabah kapatılmasının seyahat acentalarını derinden etkilediğini kaydeden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz BTK Üyesi Ragıp Pirselimoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Birkaç sene önce aynısını Göbeklitepede yaptılar. Seyahat acentaları ve rehberlerin tepkisi üzerine günde 3 saat açarak tekrar hizmete aldılar. Talebimiz, tüm gün kapatılması değil, bölge turizmine hizmet vermeye devam etmesi. En azından saat 09.00 ile 12.00 saatleri arasında açık kalsın. Bölge turizmi zaten canlanmaya yeni başlamıştı. Bundan etkilenmeden bu ölü sezonu rahat geçirmeyi istiyoruz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum