Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tam açılacakken mutasyon şoku! İngiltere'de kısıtlamalar geri geliyor

Ülkede artan Hindistan mutasyonu vakaları için yeni adımlar atılıyor.

Reklam
Tam açılacakken mutasyon şoku! İngiltere'de kısıtlamalar geri geliyor
15 Mayıs 2021 - 00:23
Reklam
İngiltere’de pazartesi gününden itibaren kapalı mekanların ve uluslararası seyahatlerin yeniden açılması beklenirken, dış mekanlarda ise 30 kişiye kadar etkinliklerin gerçekleşmesine izin verileceği ifade edilmişti.

Ülkede mutasyona karşı yeni kısıtlamaların getirileceği ve ikinci doz aşıların kısa süre içerisinde yapılacağı belirtildi.

İngiltere'de Aşılardan Sorumlu Bakan Nadhim Zahawi, kayıtlara B.1.617.2 adıyla geçen Hindistan mutasyonunun zararını önlemek amacıyla adımlar atılacağını ve bu adımlardan birinin gençlerin aşılanması olacağını aktardı.

BBC Radio 4’ün Today programında değerlendirmelerde bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 Danışma Komitesi’nde yer alan Profesör Paul Hunter Birleşik Krallık’ın birçok bölgesinde Hindistan mutasyonun olduğunu, sadece Yorkshire, Humber ve İngiltere’nin kuzeydoğusunda görülmeğini söyledi.

Henüz bu mutasyonun büyük bir etkiye sahip olduğunu ve aşıyı etkisiz hale getirdiğini gösteren kesin bir kanıt bulunmadığını belirten İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı aşıların etkisinin az olması durumunda başta yerel olmak züere yeni kısıtlamaların getirilebileceğini belirtti.

Hindistan mutasyonu ile ilgili bazı önemli bilinmeyenlerin olduğunu belirten ve bu mutasyonun öncekilere göre daha bulaşıcı olduğunu ifade eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson aşılama programı ile virüs arasındaki yarışın daha da zorlaşacağını ilerlemede ciddi bir aksama oluşturabileceğini kaydetti.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum