Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tam kapanma sonrası tatilden dönecekler ile ilgili önemli uyarı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapanma kararı verilmesinin ardından bulundukları şehirleri terk eden ve 17 gün boyunca farklı bir adreste ikamet eden vatandaşları ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı.

Reklam
Tam kapanma sonrası tatilden dönecekler ile ilgili önemli uyarı!
09 Mayıs 2021 - 19:15
Tam kapanma bittiğinde yola çıkacak, tatilden ya da ailelerinin yanından dönenlerle ilgili de önemli uyarılar yapıldı.

Son dönemlerde PCR testlerinin negatif çıktığı, mutasyonların PCR testinden kaçabildiğine dair bazı iddialar ortaya atıldığına dikkat çeken ve en iyi PCR yönteminin bile yüzde 80 tanı koyduğunu belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı tam kapanmanın sona ermesi ile büyükşehirlere döneceklerle ilgili şu uyarılarda bulundu:

''Çok büyük bir göç yaşanacağını düşünmüyorum. Kapanma sürecinde sonra büyük kentlere genel bir göç olayının yaşanacağını düşünmüyorum. Vatandaşlarımız büyük kentlere dönüş yaptıklarında özellikle işe başladıklarında, yoğun ortamlara girdiklerinde kendilerinde en ufak bir belirti hissettikleri anda test yaptırsınlar. Tatilden döndükten sonra mutlaka kendilerini biraz izole etsinler. Özellikle turizm cenneti olan bazı merkezlerde vaka sayıları kapanmanın bitmesi ile artabilir.''

Tam kapanma döneminde turizm merkezlerinde bulunan vatandaşların sahillerde, eğlencelerde, kaldıkları yerlerde, ev içi temas da dahil tedbirlere dikkat etmediklerine dikkat çeken Doç. Dr. Ümit Savaşçı şöyle devam etti:

''Bu dönemde vaka sayılarında bir artış olabilir. Kapanma bitti diye bütün kurallar ortadan kalkmayacak, kademeli bir geçiş olacaktır. Okulları lütfen artık açmayalım, okular eylül dönemine kadar açılmasın. Öğretmenlerin büyük kısmı aşılanmadı. Çocukların bulaştırma oranları halen çok yüksek. Okulları açmadan bu süreci aşılanma ile tamamlayabilirsek tekrar istenmeyen vaka artışı da yaşanmayacaktır.''


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum