Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TCMB enflasyon artışında otel ve restoranların etkisini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ağustos ayı Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu açıklandı.

  • Reklam
TCMB enflasyon artışında otel ve restoranların etkisini açıkladı
06 Eylül 2021 - 09:00
Reklam
Enflasyondaki artışta gıda fiyatlarındaki artış eğiliminin belirleyici olduğunun ifade edildiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Ağustos ayı Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda çekirdek enflasyon göstergelerinde yıllık enflasyonun yavaşlama kaydettiğine de işaret edildi. 

Tüketici fiyatlarının Ağustos ayında yüzde 1,12 oranında arttığının, yıllık enflasyon 0,30 puan yükselişle yüzde 19,25’e ulaştığının  belirtildiği raporda, gıda fiyatlarındaki artış eğilimi belirleyici olduğu, çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonunda yavaşlama kaydedildiği belirtildi. Bu dönemde Türk lirasında yakın dönemdeki görünüm ve otomobillerdeki ÖTV matrah artırımı düzenlemesine bağlı olarak dayanıklı tüketim malı fiyatlarının ılımlı bir seyir izlediği, bu gelişmenin yansıması ile temel mallarda yıllık enflasyonun gerilediğine dikkat çekilen raporda şöyle denildi:


''Hizmet yıllık enflasyonu otel lokanta grubunun öncülüğünde sınırlı bir oranda yükselmiştir. Ağustos ayında uluslararası petrol fiyatları gerilerken, başta tarımsal ürünler olmak üzere enerji dışı emtia fiyatları tekrar yükselmiştir. Bu doğrultuda, Türk lirasındaki kısmi değerlenmeye karşın, üretici fiyatlarındaki aylık artış eğilimi ara malları ile elektrik ve doğalgaz gibi enerji kalemlerindeki gelişmelere bağlı olarak devam etmiştir. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları gerilerken, göstergelerin yakın dönem eğilimlerindeki yüksek seviyeler korunmuştur. Ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 1,12 oranında yükselmiş ve yıllık enflasyon 0,30 puan artarak yüzde 19,25 olmuştur. Bu dönemde B ve C endekslerinin yıllık değişim oranları, sırasıyla 0,05 ve 0,46 puan azalarak yüzde 18,46 ve yüzde 16,76 olarak gerçekleşmiştir.''


Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkılarının değelendirildiği raporda bir önceki aya göre gıda ve hizmet gruplarının katkılarının sırasıyla 0,96 ve 0,01 puan arttığı, alkol-tütün-altın, temel mal ve enerji gruplarının katkılarının sırasıyla 0,31 ve 0,29 ve 0,07 puan azaldığı belirtilirken hizmet fiyatlarının Ağustos ayında yüzde 1,25 oranında yükseldiği grup yıllık enflasyonunun 0,13 puan artarak yüzde 13,88 olduğunun belirtildiği raporun devamında şu ifadelere yer verildi:


''Yıllık enflasyon, lokanta-otel, haberleşme hizmetleri ve kirada yükselirken, ulaştırma hizmetlerinde yatay seyretmiş, diğer hizmetlerde ise gerilemiştir. Lokanta-otel alt grubunda, açılmayla birlikte gerçekleşen yüksek fiyat artışları Ağustos ayında da sürmüştür. Yemek hizmetleri fiyatlarındaki artışta (yüzde 2,20) gıda fiyatlarındaki olumsuz görünüm de etkili olurken, konaklama hizmetleri fiyatlarındaki artışta (yüzde 3,31) otel ücretleri belirleyici olmaya devam etmiştir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum