• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TL'deki değer kaybı onlara yaradı! Türkiye'ye gelip sabaha kadar parti yapıyorlar

Türk Lirası'nda son zamanlarda yaşanan değer kaybıyla birlikte birçok ülkeden Türkiye'ye tatil için gelenlerin sayısı da hızla artıyor.

  • Reklam
TL'deki değer kaybı onlara yaradı! Türkiye'ye gelip sabaha kadar parti yapıyorlar
21 Şubat 2022 - 14:34
Reklam
Türk Lirası'nda son zamanlarda yaşanan değer kaybıyla birlikte birçok ülkeden Türkiye'ye tatil için gelenlerin sayısı da hızla artarken Türkiye'ye turist akını artan ülkeden hem yatırım yapan iş insanları hem de özgürce eğlenmek için gelen gençlerin sayısında da artış yaşanıyor.

Yıllardır ağır yaptırımlar altında yaşayan İranlıların Türkiye’deki ekonomik krizi fırsata çevirerek ülkeye daha kolay seyahat edebildiğini ve bununla birlikte birçok İranlının da Türkiye'de ev aldığını belirtti.


Türkiye'deki ekonomik krizin vatandaşlar üzerinde yıkıcı etki yarattığını, ancak yıllardır ağır uluslararası yaptırımlar altında yaşayan İranlıların bu sayede Türkiye'ye daha kolay seyahat edebildiğini ve yatırım yapabildiğini yazan Londra merkezli Middle East Eye sitesi özellikle ülkelerindeki katı İslami kurallardan kaçmak isteyen İranlı gençler için Türkiye'nin çok cazip olduğunu belirtti.


İranlı gençler İran'daki gizli partileri polis bastığında serbest kalmak için polise para ödemek zorunda olduklarını söyleyerek İstanbul'daysa sabaha kadar sorun yaşamadan parti yapabildiklerini belirtirken Tahran'daki bir turizm şirketi sahibi olan Ameneh Şirkavand internet sitesine yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Son 20 yıldır Türkiye her zaman İranlılar için en popüler tatil yeri. Türkiye'deki ekonomik krizle daha da cazip hale geldi. Çoğu İranlının tatile giderken bütçesi çok kısıtlı çünkü İran'ın parası dünyadaki en değersiz para birimlerinden biri. Van'a üç günlük gezi İran içinde seyahat etmekten bile daha ucuz.''

Londra merkezli Middle East Eye sitesinin haberinde birçok İranlının alışveriş yapmak için Türkiye'ye geldiğine, yaptırımların baskısından kaçmak isteyen çok sayıda İranlı iş insanının da Türkiye'ye yatırım yaptığına dikkat çekilirken Türkiye'de yaşayan İranlı emlakçı Hamid Rıza Farahani haber sitesine yaptığı açıklamada ''TL değer kaybettiğinden beri daha fazla İranlı Türkiye'de ev alıyor. Elbette Türkiye'deki ekonomi zor durumda ama İran'daki durum çok daha kötü'' ifadelerini kullandı.. Türkiye'de geçen yıl en fazla ev alan yabancılar arasında İranlılar başı çekiyordu.

İran'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının geçen sene 4 milyona yakın olduğuna dikkat çeken Middle East Eye, İran'da 1979'daki İslam Devrimi sonrasında Türkiye'nin İranlılar için başlıca turizm merkezi haline geldiğine vurgu yapıldı. Birçok İranlı için Avrupa'ya, Amerika'ya ve Avustralya'ya vize almanın imkansız olduğu belirtilen haberde, Afrika ve Asya ülkelerinde bile İranlı turistlere sıkı kontroller uygulandığı ama Türkiye'de böyle bir durumun söz konusu olmadığı vurgulandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum