Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turist mi desek bilemedik! Artık ekmek ve suyu bile Edirne'den alıyorlar

Bulgaristan'ın Türkiye’den dönüşlerde uygulanan PCR testi şartını kaldırmasının ardından Bulgarlar Edirne'ye akın akın gelmeye devam ediyor.

  • Reklam
Turist mi desek bilemedik! Artık ekmek ve suyu bile Edirne'den alıyorlar
20 Şubat 2022 - 15:05
Reklam
Kur farkı ve TL'nin değer kaybetmesinin de etkisiyle Edirneye akın eden Bulgar turistler, şimdi de ekmek, su, detarjan ve marul gibi ürünleri de almak için ülke değiştirmeye başladı.

Bulgaristan'ın Türkiye'den dönüşlerde PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasının ardından Edirne esnafıyla birlikte Türkiye'ye gelmeye başlayan Bulgarlar da rahat nefes almaya başlarken otobüslerle ya da kendi araçlarıyla kente alışverişe gelen Bulgar turistler, ekmeğinden suyuna kadar her türlü ihtiyacını kentten karşılıyor. Özellikle cuma, cumartesi ve pazar günleri Edirne’ye akın eden, araçlarının bagajlarında yer kalmayan çuvallar ve kolilerle alışveriş yapan Bulgarlar aldıklarını taşımakta zorlandı.


Gıdadan giyime, ev eşyasından temizlik ürünlerine kadar birçok ihtiyacını Türkiye’den karşılayan Bulgarlar, artık ekmek ve suyunu da Edirne’den almaya başladı. Hafta sonu yaşanan turist yoğunluğuna bağlı olarak otoparklarda yer kalmazken, çarşı, pazar ve alışveriş merkezlerinde de adım atacak yer kalmadı. Alışveriş için Bulgaristan’dan gelen Bulgarlar her şeylerini Edirne’den aldıklarını belirterek şunları söylediler:


''Yiyecekten giyime kadar ne lazımsa alıyoruz. Her hafta geliyoruz. Arabayla geldik, bagajlarımızı doldurup döneceğiz. Kuzu eti aldık, dana eti aldık. Yağımızı, her şeyimizi aldık. Her zaman geliyoruz. Doldurup gidiyoruz. Ekmeğimizi, suyumuzu, deterjanımızı dahi Edirne'den alıp gidiyoruz.''


İşlerinin açıldığını ve Bulgarların gelmeye başladığından beri satışlarının artarak ve işlerinin hareketlendiğini belirten Edirne esnafı ise şunları söyledi:

''Genellikle hafta sonlarını tercih ediyorlar. Cumadan pazara kadar çok yoğunluk yaşanıyor. O zamanlarda daha çok ilgi gösterip, daha fazla alışveriş yapıyorlar. Ciğer yiyorlar, alışveriş yapıyorlar. Tur otobüsleri de çok fazla var. Yüklü alışveriş yapıyorlar. Bu da bize cansuyu oluyor. Edirne’ye akın eden Bulgar turistler, ihtiyaçlarını alabilmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Aldıklarını bavullara doldurup araçlarının bagajını yerleştiren Bulgar vatandaşlar, kentte yemek yedikten sonra Edirne’den ayrılıyor''  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum