• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TUREB'den TÜRSAB başkan adaylarına çağrı! Rehberler üzerinden oy devşirmeye çalışmayın

Yaklaşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) seçimleri öncesinde Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) tarafından önemli bir açıklama yapıldı.

 • Reklam
TUREB'den TÜRSAB başkan adaylarına çağrı! Rehberler üzerinden oy devşirmeye çalışmayın
23 Kasım 2022 - 19:38
Reklam
Reklam
Reklam
Yaklaşan TÜRSAB Seçimli Genel Kurulu öncesi adayların rehberlik ve rehberler üzerinden seçmen etkileme çabalarının sürmekte olduğunun vurgulandığı TUREB tarafından yapılan açıklamada rehber odalarının ve TUREB’in Genel Kurullarında TÜRSAB ve acentaları tehdit gibi görüp, tartışmaya açmak ve bunun üzerinden oy devşirmeye yönelik etik dışı ve hamaset içeren girişimlere prim vermedikleri vurgulandı.

Acentaların ve TÜRSAB başkan adaylarının turizm sektöründe nasıl daha kaliteli ve etik turizm yapılması konusunda, turlarda kazaların önüne nasıl geçebileceği gibi yığınla konuyu masaya yatırmaları gerekirken sürekli rehberleri gündeme almalarının anlamsız bulunduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:


''Adaylardan birinin bir internet sitesinde ''Sayın Bakan tam da bu konuda bizim istediğimiz gibi, çünkü Sayın Bakan kendisi de hem otelci hem acentacı, turizmin duayenlerinden. Bu meseleyi ören yerlerinde, kültür varlıklarında, müzelerde gerekli olduğu yerde rehber isteneceğini bununla ilgili mevzuatın hazırlandığını, ayrıca Türkçe rehberlik meselesinin de hallolduğunu en kısa zamanda yürürlüğe gireceğini söyledi. Bu bizi çok memnun etti. Biz ekibimizle daha TÜRSAB seçimlerini kazanıp yönetime gelmeden Sayın Bakanı gidip ziyaret etmiş olmamız bize büyük şey kazandırdı.” şeklinde yer alan ifadeleri bizi bu açıklamayı yapmaya zorunlu kılmıştır.

1-Rehber olma şartları arasından yabancı dil bilme zorunluluğunun kaldırılmasının sakıncaları pazarın çok sınırlı bir kısmında, çalışan acentelerin işgücüne zahmetsizce erişim için uydurdukları bir formüldür. Jeopolitik konumu ülkemiz kadar önemli olan ülkelerde kabul görmüş turizm pratiklerine uymaz ve milli çıkarımızın tersinedir. Yabancı dil öğrenmek mümkündür. Öğrencilerin bu motivasyonunu kırmak vatandaşlara hizmet fırsatı vermek gibi çekici cümlelerle süslenmektedir fakat kısıtlı sayıda acentenin daha ucuza iş gücü elde etme çabasından başka bir şey olmamakla birlikte bizi ülkemizi yabancılara tanıtma statüsünden Ülkemizi yabancılara tanıtamayacak rehber diye bir kavramı oturtmak turizm vizyonumuza, yabancı turistlerin de getirebileceği refahı 81 ile yayma arzumuza zıttır.''

Sonra piyasanın istemesi ve daha çok para kazanmak için yabancı dilin öğrenilebileceği türünden ifadelerin temenniden öteye gidemeyeceğinin belirtildiği, çoğunluk olduğunu iddia eden sınırlı sayıda acentenin iddialarının aksine Türkçe rehber bulunamadığı için turlarda tüketici şikayetinin hiçbir yerde olmadığına dikkat çekilen TUREB tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

''Acentalar rehber ücretini tam ödemekten kaçınmayıp ve son anda rehber arayışına girmedikleri takdirde rehber bulmaları zor olmayacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı dahil çok sayıda turizm ile alakalı/alakasız kamu ve özel kurumlar personel alımlarında yabancı dili tercih sebebi olarak görür iken, yılda ortalama 6 bin kişiye hizmet veren bir rehberin yabancı dil bilen ve buna uygun dünya görüşü olan kişiler arasından tercih edilmesi, yetişmiş turizm personelinin kalitesini korumak açısından önemlidir. Olmayan bir soruna çözüm iddiasıyla, hayali bir yokluktan kurtulabilmek için, yabancı dil bilmeyen düşük vasıflı adayların Türk ziyaretçilerin hizmetine sunulması fikri kendi vatandaşımızı da ikinci sınıf ziyaretçi durumuna düşürmektedir. Vatandaşlarımızı tahkir etmektedir. Sadece ucuz işgücü̈ temin etmek için yapılan, çoğunlukla sebep-sonuç ilişkisi içermeyen bu söylemler, savını yukarıda yazmış olduğumuz sebeplerle de beraber ülkemizin maddi, manevi ve siyasi çıkarlarına zıttır. Sonuç olarak, yabancı dil bilen rehberlerin tümünün ana / resmi dili TÜRKÇE’dir.''

Otobüs seyahatlerinde rehberlerin uzun saatlerce yaptığı açıklamaların ülke tanıtımında ne kadar önemli olduğunun bilindiğine dikkat çekilen açıklamada turistler için turist rehberinin sadece müze, ören yerleri ve turistik işaretli bölgelerle sınırlı tutulması talebinin ülkenin ve turizmin gerçeklerine ve zenginliğine uygulanabilirliğine uymadığının vurgulandığı açıklamada ayrıca rehberliğin tanımındaki ifadelerin çok açık olduğu belirtilerek şöyle devam edildi:

''Turistlerin gezi öncesinde seçmiş oldukları dil kullanılarak ülkenin kültür, turizm, tarih, çevre, doğa, sosyal veya benzeri değerleri ile varlıklarının kültür ve turizm politikaları doğrultusunda tanıtılarak gezdirilmesi…” tanımına göre hizmet veren birey Bakanlığımızdan ruhsatname sahibi değilse sahte rehberdir ve bu kişinin bu amaçla istihdamı söz konusuysa buna müsaade edilmemelidir. Sonuç olarak, yerli ve yabancı turistler devlette resmi kaydı olmayan, belgesiz, birikimsiz, yanlış ve ülkemiz aleyhinde anlatım yapan yerli veya yabancı kişilerin eline terk edilmemelidir.''


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Halime tok
  4 ay önce
  Sensin düşük vasıflı!! Yabancı dil bilmemek düşük vasıflı mı demek?? Ben sana yabancı dil kokarti almış ne sanatdan ne müzikden ne siyasetden ne hayata dair iki laf edemeyen nede paradan başka bişi düşünmeyen rehber isim isim sayarım.Birak bu işleri Türeb.Sen bu ülkenin turizminde tekel değilsin.Bunu bil ve kendini yıkılmaz sanma
 • Ercan akan
  4 ay önce
  Yaw arkadaş ilgili bölümü okuyup kendi bölgesinde yerli rehbere hizmet veren deneyimsiz kim olabilir?? Ne saçma bı görüş? Adam kendi ülkesinden (Gürcistan Azerbaycan vs) gelip tezsiz yüksek lisans yapıp zaten kendi anadilinde bu ülkede rehber oluyor mu ?? Oluyor.....eee bu ülkenin evladı niye kendi anadilinde olamıyor??