Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TUREB Başkanı Eğinlioğlu net konuştu! Türkçe rehberlik kavramını asla kabul etmiyoruz

Türkiye Turist Rehberleri Birliği'nin (TUREB) 27 Mart'ta yapılan Olağan Genel Kurulu'nda başkanlığa seçilen Abdülkadir Hakan Eğinlioğlu, turist rehberlerinin sorunları ve turizme ilişkin beklentilerini açıkladı.

  • Reklam
TUREB Başkanı Eğinlioğlu net konuştu! Türkçe rehberlik kavramını asla kabul etmiyoruz
18 Nisan 2022 - 05:52
Reklam
Turizmi olumsuz etkileyen olayların turist rehberlerine de yansıdığını, turist gelmemesi, turizm sektörünün salgın döneminde faaliyet gösterememesi gibi nedenlerle rehberlerin işsizlik sorunuyla karşı karşıya kaldığını, zaman zaman yasal olarak belirlenmiş taban ücretlerini de alamadıklarını söyleyen TUREB Başkanı Eğinlioğlu Turizm Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada Türkiye'de ruhsatname sahibi yaklaşık 12 bin turist rehberinin bulunduğunu, son dönemde yabancı dil bilmeyenlerin de rehberlik yapabilmesinin önünü açacak bir çalışma yapıldığına ilişkin söylentiler bulunduğunu ve bundan duydukları endişeyi dile getirdi.

Yabancı dil bilen rehberlerin aynı zamanda Türkçe rehberlik de yaptıklarını söyleyen TUREB Başkanı Abdülkadir Hakan Eğinlioğlu Türkçe rehberlik denen bir kavramı asla kabul etmediklerini belirterek şunları söyledi:


''Yabancı dil bilmeyen kişinin rehber olmasını istemiyoruz. 12 bin rehberimiz ana dili olan Türkçe olarak da zaten yerli turistlerimize gereken hizmeti yapıyor. Burada en büyük sorunlardan biri kaçak rehberlik. Bu hem ülke tanıtımında prestij kaybına hem de turist rehberlerinin işsiz kalmasına yol açıyor.''


TUREB Başkanı Eğinlioğlu Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile başlayan ve devam eden savaşın, Türkiye'de turizme etkilerine ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:


''Turizm, savaşı sevmez. Bu savaş bizi etkiler, bunun farkındayız. Öte yandan, hükümetimizin barış görüşmelerinde ön plana geçmesinin bize çok büyük bir prestij kazandırdığını düşünüyorum. Ancak bu ortamda turizmde 2015 rakamlarının bir süre sonra yakalanabileceğini düşünüyorum.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum