Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turist ağırlamak için ada satın alıp kendi cumhuriyetlerini kurdular!

Dünyada riskli yerlere gitmeyi seven bir grup gezgin girişimci ada satın alarak kendi cumhuriyetlerini kurdu.

  • Reklam
Turist ağırlamak için ada satın alıp kendi cumhuriyetlerini kurdular!
18 Mart 2022 - 19:39
Reklam
Orta Amerika'nın kuzeydoğu kıyısında bir Karayip ülkesi olan Belize’de Aralık 2019 yılında satın aldıkları adaya vergilerle birlikte 250 bin dolar veren gezgin girişimciler, 4 bin 800 metrekarelik adada kendi cumhuriyetlerini kurmaya hazırlanıyor.

Coffee Caye adasında kurulan cumhuriyette kendi ulusal bayrakları, marşları ve hükümetiyle Islandia Prensliği adıyla dünyanın en yeni mikro ulusunu inşa eden gezgin girişimci grubu adaya turist çekmek için çalışmalara başlarken, Belize şehrinden 15 dakikalık tekne yolculuğuyla ulaşılan adaya 13 kişilik bir turist kafilesinin gelmek için başvuru yaptığı da açıklandı.


Bir ucundan diğer ucuna yürümenin sadece birkaç dakika aldığı uzun, ince ve kahve çekirdeği gibi belli belirsiz bir şekle sahip olan adanın, sığ bir koya inen küçük bir kumsala bakan bir açıklığın olduğu bir tarafı, gece için kamp alanı olarak kullanılırken, Coffee Caye'nin diğer yarısı bodur ve mangrovlarla çevrili durumda. Yaklaşık 15 yıl önce projenin kurucu ortağı ve CEO'su olan Gareth Johnson'ın bir ada satın alma ve bir mikro ulus oluşturmanın eğlenceli olabileceğine karar vermesi ve bir internet alan adını satın almasıyla ortaya çıkan proje kapsamında politik olarak tartışmalı yerleri ziyaret etmeye adanmış sıkı bir müşteri tabanı ile, bir mikro ulus başlatmak için bir ada satın alma fikri, Johnson'ın uzak yerlere yaptığı turlarda tekrar tekrar ortaya çıkarken, satışa çıkan adaları takip etmeye ederek girişimci grubundan topladığı parayla adayı satın aldı.


Adanın satın alma sürecinde her bir üyenin 3 bin 250 dolar para ödediğini açıklayan Gareth Johnson yaklaşık 100 kişiden toplanan 325 bin dolar ile Belize’ye bağlı Coffee Caye'yi satın aldığını ve 3 bin 250 dolar veren herkesin bir oy hakkına sahip olduğunu söyledi. Türünün tek örneği olan ada, satın alınmasını kitle fonlamasıyla gerçekleştiren ilk cumhuriyet olurken bir milli marş, bir Islandia bayrağı ve yatırımcılar arasından seçilmiş bir hükümeti olan Coffee Caye'nin yatırımcıları ve ziyaretçileri otomatik olarak Islandia Prensliği'nin vatandaşları oluyor.


Adanın bir sonraki yeniliğinin kendilerine ait pasaport çıkarmak olduğunu belirten ve herkesin vatandaşlık, Lord veya Lady of Islandia gibi unvanlar satın alarak mikro ulusu destekleyebileceğini söyleyen Johnson bir ordu ve donanma olmadan bir ulusa olabildiğince yakın olduklarını söyledi.  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum