Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turist çekme yarışı hızlanıyor! İşte Türkiye'nin rakiplerinin stratejileri

Ekonomileri önemli ölçüde turizme bağlı olan Güney Avrupa ülkeleri, turizm sezonu öncesi Avrupalı turistleri ülkelerine çekebilmek için yoğun bir tanıtım yarışına girdi.

  • Reklam
Turist çekme yarışı hızlanıyor! İşte Türkiye'nin rakiplerinin stratejileri
18 Mayıs 2021 - 14:00
Reklam
Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu tarafından gündeme getirilen aşı sertifikası uygulaması henüz hayata geçirilemezken, Güney Avrupa ülkeleri, salgın döneminde güvenli bir tatil olanağı sunmak için, turistlere değişik kolaylıklar sunmaya başladı

Avrupalı turistlerin en fazla tercih ettiği Türkiye, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan ve Portekiz koronavirüs nedeniyle ciddi gelir kaybı yaşarken sektördeki çok sayıda işletme, verilen desteklere rağmen ayakta kalmakta zorlanıyor. Bu nedenle yaklaşan turizm sezonunun daha az zararla atlatılabilmesi için birçok ülke turistlere karantina muafiyeti ve ülkelerine dönüşte ücretsiz PCR testi gibi kolaylıklar sağlamaya hazırlanıyor.


Fransa, tatile gelen Avrupalı turistlere ülkelerine dönüşleri öncesinde ücretsiz PCR testi yapılacağını açıklarken çoğu ülkede seyahat sertifikası ve PCR testi oldukça pahalı. Seyahat amaçlı PCR testi İsveç'te 300, Finlandiya'da 200 euro civarında. İspanya'da test fiyatları 120 euro, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde ise 65 eurodan başlıyor. Bu nedenle, Fransa'nın kararının, yüksek test ücretleri nedeniyle şimdilik tatil planı yapmayan birçok kişinin fikrini değiştirmesine neden olacağı belirtiliyor.


Avrupalı turisti 2021 turizm sezonunda ağırlamak isteye, ekonomisi turizm gelirlerine bağlı olan ülkelerin turistlere yönelik sağlayackları kolaylıklar şöyle:


İtalya
Turistler, ülkeye gelişte 5 günlük karantina uygulamasından muaf tutulacak Turistler için, koronavirüsten arındırılmış güvenli havalimanları hizmete açıldı. Enfeksiyon rakamları henüz istenen düzeyde olmamasına rağmen, kafe ve restoranlar yeniden açıldı. Turistik adalarda yaşayanların aşılanmalarına öncelik verildi.

İspanya
Bazı Avrupa ülkesi vatandaşlarına, ülkeye girişte negatif PCR testi gösterme zorunluluğunun kaldırıldığı İspanya'da turistik bölgelerde Covid önlemleri önemli ölçüde gevşetildi.

Yunanistan
Hükümet tarafından geniş çaplı bir tanıtım kampanyasının başlatıldığı Yunanistan'da kısıtlamalar, beklenenden önce kaldırıldı ve tatil yöreleri ve adalarda aşılama kampanyalarına öncelik verildi. Bununla birlikte plajlar planlanandan önce açıldı.

Fransa
Hükümetin Avrupa çapında kapsamlı bir tanıtım kampanyası başlattığı Fransa'da da  turistlere, ülkelerinde dönüşte ücretsiz PCR testi hizmeti verilecek. Restoran, kafe, eğlence parkları ve kültürel alanların yeniden açıldığı ülkede turistlerin kalabalık ortamlardan kaçınması için hemen hemen her köy ve kasabada etkinlikler düzenlenecek

Hırvatistan
Turistlere ücretsiz PCR testi yapacak bir diğer ülke olan Hırvatistan'da turizm sektörü çalışanlarına aşılamada öncelik tanındı. Hırvatistan'da güvende kalın sloganıyla tanıtım kampanyası başlatıldı.

Portekiz
Turistlere hizmet vermek amacıyla test kapasitesinin arttırıldığı ülkede koronavirüs önlemleri büyük ölçüde gevşetildi. İngiltere de dahil birçok Avrupa ülkesinin vatandaşlarına yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırıldı.

Turizm sektör temsilcilerine göre aşılama dahil tatil paketleri ya da ABD'deki New York kentinin bütün turistleri aşılama planı gibi bazı çılgın fikirlerin de 2021 turizm sezonunda gündeme gelebilir.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum