Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turist Katili virüsü alarmı! AB ülkeleri İngiliz turiste kapılarını kapatıyor

​​​​​​​Başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği, İngiliz tatilciler için AB sınırlarını kapatmaya hazırlanıyor.

  • Reklam
Turist Katili virüsü alarmı! AB ülkeleri İngiliz turiste kapılarını kapatıyor
28 Haziran 2021 - 20:52
Reklam
Turist katili adlı delta varyantı sebebiyle Almanya’dan Portekiz’e uçuş yasağı gelirken Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron olağanüstü AB zirvesinde buluşacak.

Başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği, İngiliz tatilciler için AB sınırlarını kapatmaya hazırlanırken acil  toplantı isteyen Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile koronavirüsün delta varyantının turistik bölgelerde patlama yapmış olmasını görüşecek.


Turist katili olarak adlandırılan yeni mutasyonun çok daha hızlı yayıldığı ve turistler aracılığıyla bütün Avrupa'ya ve dünyaya yayıldığı belirtilirken Portekiz Almanya tarafından yeniden yüksek risk bölgesi ilan edildi. Alman turistler dünden itibaren Portekiz'den ilk bulduğu araçla dönmeye başladı.


İngiltere'de 7 günlük bulaşma değeri 150'nin üzerine çıkarken Almanya Başbakanı Merkel de bu sayılar üzerine acil toplantı talep etti ve İngiltere'den dönen herkes için test ve karantina zorunluluğunun yeniden getirilmesini istedi. Aşılama aşamasında Avrupa'nın bir de delta varyasyonuna maruz kalmaması için önlemler artırılacak.


Yurt dışına tatile giden turistlere tam karantina ve AB çapında ortak kurallar isteyen Merkel'in isteklerine turizm ülkeleri İspanya, Yunanistan, İtalya buna karşı çıkıyor. Alman basınına yansıyan haberlere göre bu sorun Macron ile yapılacak ikili görüşmede çözülmeye çalışılacak.

Avrupa'da koronavirüs salgınını ilk atlatan ülkelerden olan Portekiz İngiltere'de delta virüsü patlarken önlem almadı, İngilizler'e veya oraya gidip gelenlere karantina uygulamadı. Şimdi orada da virüs patladı. Enfeksiyonların yüzde 50'si delta varyantı ve Balear Adaları'nda corona vakaları hızla yükseliyor. Turistler ülkeden kaçmaya başladı. 

Sıkı önlemler ve hızlı aşılama ile birlikte Covid-19’a karşı büyük başarı elde eden İngiltere Hint virüsü denilen delta varyantının pençesinde kıvranıyor. Avrupa tarafından, aşırı riskli ülke olarak ilan edilen İngiltere'den Portekiz'e giden çok sayıda İngiliz burayı da virüsün yayılma bölgesi haline getirdi.

Almanya, AB ile birlikte, İngiliz turistlere buralarda da kapıları kapatmayı, karantina şartları getirmeyi planlıyor.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum