Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe fatura ödemeleri ertelenmezse tek çare kalmıştır!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) turizmin başkenti Antalya’da turizm, tarım ve sanayi sektörleri başta olmak üzere iş dünyasının sorunlarını ve taleplerini dinledi.

  • Reklam
Turizm sektöründe fatura ödemeleri ertelenmezse tek çare kalmıştır!
20 Şubat 2022 - 13:18
Reklam
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ev sahipliğinde basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya Antalya turizm sektör temsilcileri ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Turizm sektörü ve iş dünyasına bankacılık sektörünün son durumu ve ekonomi ile ilgili sunum yapan Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar banka genel müdürleri ile birlikte Antalya iş dünyasının sorun ve önerilerini dinledi.


Kasım ve Aralık aylarından bu yana döviz kuru sarsıntısı, girdi maliyetleri artışı, elektrik ve doğal gaz sorununun piyasada hiç görülmeyen sıkıntılara neden olduğunu söyleyerek Aralık ve Ocak ayında piyasaların yangın yerine döndüğünü, şu anda da halen ciddi bir maliyet baskısı altında olunduğunu, satışların azaldığını ve alacak tahsilatların zorlaştığını ifade eden ATSO Başkanı Davut Çetin şunları kaydetti:


''Enflasyon işletme sermayelerini eritti. İşletmeler cepten yemeye çalışıyor. Pandeminin yükü bitmemişken bu kadar sıkıntı hepimizi zorlamaktadır. Açıklanan kredi paketi olumlu bir adımdır, ancak paket tutarının yeterli olmayacağı açıktır. Antalya ekonomisi 2020’de TUİK’e göre yüzde 24 küçüldü. Pandemi başında yüzde 15-22 küçülme olacağını söylemiş ve Antalya’ya özel destek talep etmiştik. Antalya turizmde geçen yıl 2019 rakamlarının yüzde 60’ını yakaladı. Almanya, İngiltere, Hollanda gibi pazarlara çalışan bölgeler ve tesislerde bu düzeye bile gelinmedi. Dolayısıyla birçok sektörümüzde ve işletmemizde halen finansman sorunu yaşanıyor. Son günlerde tek sorun, elektrik ve diğer maliyet artışları olmaya başladı. Turizm ve yiyecek-içecek hizmetleri gibi sektörlerimiz yaz aylarına kadar fatura ödemelerinin ertelenmesini istiyor. Aksi halde bu faturaların ödenmesi için tek çare olarak kredi kalmıştır. Bu nedenle, Antalya’nın durumu dikkate alınmalı ve hiç olmazsa bu kredi paketinde Antalya’nın payı yüksek tutulmalıdır.''


Antalya’nın kredi hacminin mevduattan yüksek olduğunu, Türkiye turizm sektörü kredisinin yarısının kentte olduğunu hatırlatan ATSO Başkanı Çetin Antalya’nın 200 milyar liralık kredisinin yarıya yakınının da turizm sektörünün kredisi olduğunu, Antalya’nın takipteki kredi oranınun yüzde 1,9 ile Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirterek şöyle devam etti:

''Bu yıl bir aksilik olmazsa Antalya’nın yeni bir başarı hikayesi yazacağına inanıyorum. Başta turizmciler olmak üzere hepimiz girdi maliyetleri, petrol fiyatları gibi risklere rağmen 2022’nin iyi bir yıl olacağını ümit ediyoruz. 2022 yılında sağlanacak turizm döviz geliri sadece Antalya için değil, Türkiye ekonomisi için de en önemli çarelerden birisidir. Bu nedenle sezona hızla daha iyi hazırlanmamız gerekiyor. Bunun için de hem işletme kredisine hem de yatırım kredisine çok ihtiyaç var.''

ATSO Başkanı Davut Çetin, üyelerinden gelen taleplerin ilk sırasında kredi geldiğini belirterek talepleri şöyle sıraladı:

''İşlem maliyetleri ve komisyonların düşürülmesidir. Küçük işletmeler için POS komisyonu gibi giderler halen ciddi sorun kaynağı olmaktadır. Bankalarımız proje kredisine dönmeli bizler de bilanço ve proje üzerinden kredi talep etmeye alışmalıyız. Bu ipotek ile kredi alma dönemi de bitmelidir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum