Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turist sayısı arttı, turizm geliri diplerde sürünüyor

Türk lirasının döviz kurları karşısında hızla değer kaybetmesi Türkiye'yi Akdeniz’de ençok turist alan ülke konumuna yükselmesine neden oldu.

  • Reklam
Turist sayısı arttı, turizm geliri diplerde sürünüyor
15 Aralık 2021 - 14:50
Reklam
Son günlerin Türkiye'nin bir numaralı sorunu olan TL'deki değer kaybı turizme farklı sonuçlarıyla yansıyor.

TL'nin Dolar, Euro ve diğer para birimleri karşısında hızlı değer yitirmesi sonucu Türkiye Akdeniz'de ençok ziyaretçi alan ülke konumuna yükseldi ve yılın 10 aylık döneminde Türkiye ziyaretçi sayısında en büyük rakipleri Fransa, İspanya ve İtalya'yı geçerek bölgede lider oldu. Türkiye 10 ayda yalnız yabancılarla 21 milyon, buna yurtdışında ikametli yurttaşların da eklenmesiyle ziyaretçi sayısında 25.3 milyonu aşarken İspanya ve Fransa 24 milyon, İtalya da 21 milyonda kaldı. Bu dönemde Yunanistan 15 ve Hırvatistan 10 milyon, Mısır da 5 milyon ziyaretçi aldı.


Ancak toplam ve kişi başına turizm gelirinde ise durum farklı. Ziyaretçi sayısında Türkiye yurtdışındaki yurttaşlarla İspanya'nın önüne geçerken, gelirde İspanya Türkiye'nin çok önünde.


Türkiye 2021 yılının 10 ayında 3.1 milyar doları yurtdışında ikametli yurttaşlardan, 16.4 milyar doları da yabancı ziyaretçilerden olmak üzere toplam 20.3 milyar dolar turizm geliri elde ederken 10 aylık ziyaretçi sayısı Türkiye'den az olan İspanya'nın turizm geliri ise 31 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın 10 aylık döneminde Türkiye'nin yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 88 artarken İspanya'nın turizm geliri yüzde 47 arttı.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum