Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'dan yeni açıklama! 2021 yılı turizm gelir hedefi güncellendi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Capital, Ekonomist ve StartUp dergileri tarafından düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde bir konuşma gerçekleştirdi.

  • Reklam
Bakan Ersoy'dan yeni açıklama! 2021 yılı turizm gelir hedefi güncellendi
25 Kasım 2021 - 04:46
Reklam
2020 yılındaki pandemiye bağlı durgun dönemin ardından başarılı aşılama programıyla biraz gevşeme olduğunu belirten Bakan Ersoy her ne olursa olsun artık farklı bir dünyada olunduğunu ve bu farklılaşan alışkanlık ve anlayışların iş sahalarına yansıdığının kalıcı olduğunun bilincinde olmanın zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Turizm sektörünün 20’nci yüzyılın ikinci yarısından itibaren dünya ekonomilerinin önemli aktörlerinden biri olduğuna dikkat çeken Bakan ersoy küresel sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda, özellikle de sanayileşmede yeterli gelişmeyi sağlayamayan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomileri için turizmin öneminin ve değerinin çok daha fazla olduğunu ve turizme makroekonomik açıdan bakıldığında farklı başlıklarda ulusal ekonomiye katkı sağladığının göründüğüne dikkat çeken Bakan Ersoy şunları söyledi:


''İç ve dış seyahatlerle, kültürel ve ekonomik etkileşimle uluslararası iş birliklerinin kurulması gibi stratejik öneme sahip başlıklarda turizmin ciddi katma değer yarattığı yadsınamaz bir gerçektir. Dünya Bankası verilerine göre Covid-19 öncesi dönemde uluslararası turist varışları 2,3 milyar kişi seviyesine gelmiş, turizm gelirleriyse neredeyse 1,9 trilyon dolara ulaşmıştı. Ekonomi ve turizm iç içe geçmiş kavramlar ve turizm ülkemizde önemli bir paya sahip. 2019’da dış ticarete katkısı yüzde 30 oranında gerçekleşmişti. Ayrıca Türkiye’ye istihdam katkısı 2,7 milyon iş gücü seviyesindeydi. Pandemi sürecinden hiç kuşkusuz en ağır etkilenen sektör turizm oldu ve biz de belirlediğimiz hedefleri ötelemek zorunda kaldık. Ancak hazırladığımız destek ve kredi programlarıyla turizmdeki büyük rakiplere göre daha iyi bir performans sergiledik. Ayrıca bunu diplomasi trafiği ile destekledik. 2020’deki 16 milyonluk ziyaret sayısının ardından 2021’de 28 milyon üzerinde ziyaretçi bekliyoruz.''


Bakan Ersoy ayrıca 2020’de gerçekleşen 12,1 milyar dolarlık gelire karşılık 2020’nin ilk 9 ayında 16,9 milyar dolar seviyesine gelindiğini ve 2021 yılı hedeflerini de 22 milyar dolar olarak güncellediklerini söyledi.  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum