• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

'Turizm merkezlerindeki tablo endişe verici'

Bayram tatiliyle birlikte sosyal hareketliliğin çok artması, Akdeniz ve Ege bölgelerinde çok fazla yerli ve yabancı turist akışı testi pozitif çıkanların hızla artmasına neden oldu.

  • Reklam
'Turizm merkezlerindeki tablo endişe verici'
19 Temmuz 2021 - 10:05
Reklam
Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Ali İhsan Ökten normalleşme için uygun koşullar oluşmadığı halde  normalleşme sürecine girildiğini, geçtiğimiz yıl da aynı hatanın yapıldığını belirtti.

Delta varyantının çok hakim olduğunu ancak kesin oranların tam olarak bilinmediğini söyleyen Ökten aşılama oranlarının düşük ve kontrolsüz bir normalleşme yaşandığını kaydetti.


Özellikle turizm merkezlerinin fazlasıyla kalabalık olduğunu ve maske, mesafe ve hijyene uyulmadığına dikkat çeken Ökten kapalı alanların özellikle virüs bulaşıcılığı açısından çok yüksek riskli alanlar olduğunu şu anki tablonun her açıdan endişe verici olduğuna dikkat çekti.


2020 yılı Mart-Nisan ve Ekim-Kasım aylarında salgının çok ciddi artışı ile birlikte çok fazla ölüm ve hastalanma oranları işle karşılaşıldığını hatırlatan Ökten şunları söyledi:


''Şimdi aşı bulunmasına rağmen aynı tehlike devam ediyor. Özellikle ikinci doz aşılarda henüz yüzde 21'ler düzeyindeyiz. Bu toplumsal bağışıklığı sağlamamız için gereken yüzde 70'lik orandan çok uzaktayız. Dünyada tüm ülkelerde Delta varyantı yüzde 90-98.5 arasında görülürken, Sağlık Bakanı tarafından 36 ilde 750 vakada görüldüğü şeklinde açıklama yapılması gerçeklikten çok uzaktır. Pandemide yine gerçekler söylenmiyor, yine şeffaf davranılmıyor. Özellikle Delta varyantının yüzde 90 üzerinde olduğu Rusya'dan gelen turistlere karşı karantina gibi önlemler de alınmıyor.''

Sonbahar aylarında yeni bir dalga ve yükseliş yaşanmaması için sosyal ve ekonomik destek paketli kısıtlamaların getirilmesi gerektiğine vurgu yapan Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Ali İhsan Ökten maske, mesafe ve hijyene herkesin çok çok dikkat etmesi gerektiğini hatırlatarak şunları söyledi:

''Aşılama oran ve hızları mutlaka arttırılmalı. Kapalı alanlarda mümkün olduğu kadar bulunulmamalı, açık alanlarda dahi  maske takılmalı. Özellikle Delta ve Delta Plus varyantı açısından rakamlar Sağlık Bakanlığı tarafından gerçeklikle açıklanmalı. AVM  gibi alanlara girişler çok sınırlı sayıda olmalı, aşı olmayanlar alınmamalı. Yurtdışından gelen turistlere PCR testi negatif olsa bile 14 gün karantina uygulanmalı. Özellikle Delta varyantının görülme oranının yüksek olduğu ve ölüm ve hastalanma oranlarının ağır geçtiği Rusya gibi ülkelere uçuşlar ve sınır geçişleri yasaklanmalı.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum