Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Salgında kabusu yaşayan Rusya'dan turistin akın ettiği Antalya'da vaka sayısı patladı

Delta varyantı kabusunu yaşayan Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'dan turistlerin akın etmesi sonrasında Antalya'da vaka sayılarında büyük artış yaşandı.

  • Reklam
Salgında kabusu yaşayan Rusya'dan turistin akın ettiği Antalya'da vaka sayısı patladı
15 Temmuz 2021 - 11:15
Reklam
Normalleşmeyle birlikte yerli ve yabacı turistlerin akın ettiği, koronavirüs tedbirlerinin de elden bırakılmasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı haritada Antalya’da 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısı bir önceki haftaya göre yaklaşık yüzde 82 artışla 65,02’ye yükseldi.

Son haftada en çok vaka artışı yaşanan 5 il arasında Antalya yer alırken Sağlık Bakanlığı tarafından yaratılan yanlış algının vatandaşın rehavete kapılmasına neden olduğunu söyleyen Antalya Tabipler Odası (ATO) Başkanı Nursel Şahin, aynı zamanda Rusya'dan gelen turistlerin de önemli risk oluşturduğunu aktardı.


Antalya için Rusya'dan gelen turistlerin önemli bir risk oluşturduğuna vurgu yapan ATO Başkanı Şahin Rusya'da aşılama oranının yüzde 10'lar civarında olduğunu ayrıca delta varyantının hakim olduğunu kendi sağlık otoritelerinin söylediği belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Dolayısıyla Rus turistler bizim, Brezilya, Hindistan, Nepal, Afganistan, Pakistan'a uyguladığımız kadar sıkı bir protokolle gelmiyorlar. Evet biz onlara, aşı yada hastalık sorgulamaları PCR sorgulamaları yapıyoruz ama hızlı testler gibi doğruluğuna güvenmediğimiz testlerle bile girişleri yapılabiliyor. Sağlık Bakanı, birkaç gün önce bir açıklama yaptı, ülke genelinde 750 delta varyantı görüldüğü yönünde. Resmi veriler bizimle paylaşılmadığı için net sayılar söyleyemiyoruz. Fakat bizim sahadan anladığımız, arkadaşlarımızdan ya da sağlık meslek örgütündeki diğer arkadaşlardan anladığımız beklide Bakanın söylediği bu rakam sadece bir şehri bile kapsayabilir. Dolayısıyla daha fazla Delta varyantı olduğunu düşünüyoruz Türkiye'de. Bunların tespitinde de yeterli miyiz, onda da kuşkularımız var. PCR testi yaptığımız da delta konusunda daha çok analiz etmeliyiz. Bunun açıklaması yok. Dolayısıyla biz Türkiye'de de bu varyantın armasından endişe ediyoruz. Daha yaygın bulaşıcılığı olan varyant.''


Uçuş yasağının kalması ile Rus turist akınının başlaması ile birlikte bayram tatilinden dolayı iç turizmin de çok hareketlendiğine işaret eden Şahin şöyle devam etti:

''İnsanlarımız haklı. Uzun bir kapalılık dönemi yaşadılar geçen yıl evlerinde kaldılar. Bu algıyla da iç turizmde ciddi bir hareketlilik var. Bayramda bunu artıracak diye düşünüyoruz. Şu anda Antalya'da ki oteller neredeyse yüzde 100'lük dolu. Bunların hepsi temas ve bulaş için alanlar.  Dolayısıyla bütün dünya Eylül'de bir dalga beklerken, daha erken bir hastalık artışı ile karşı karşıya olabilir miyiz diye düşünüyorduk. Son günlerde de bir artış var yeni hasta vakalarında o nedenle endişeliyiz. Önemlerin daha iyi kontrollerin daha sıkı yapılmasından yanayız.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum