• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm sektörü biriken borçları için çare arıyor!

Turizm sektörü, içinde bulunduğu krizde pandemiyle öldürücü darbeyi alırken Türkiye’nin her yerinde butik otelinden 5 yıldızlısına binlerce otel satışa çıkmış durumda.

  • Reklam
Turizm sektörü biriken borçları için çare arıyor!
02 Ocak 2021 - 09:25
Reklam
Reklam
Koronavirüs salgını öncesinde krizde olan bir çok sektörde bankalar tarafından ipotek karşılığı el konulan arsa, fabrika, otel gibi gayrimenkullerin sayısı günden güne artmaya devam ediyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyada büyük bir ekonomik yıkım yaratırken OECD’ye göre işsizlik oranı 1929’da yaşanan Büyük Buhran’dan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Türkiye’de işsiz sayısı 10 milyonu geçerken gençlerde yüzde 30’lar düzeyinde. 


Turizm sektöründe ise durum daha da vahim. Turizm sektörünün pandemi döneminde yabancı ziyaretçi kaybı yüzde 72 olarak açıklanırken 2019 yılını 51.8 milyon turist ve 34.5 milyar dolarlık gelirle kapatan sektör ancak 2016’da yaşanan siyasi krizlerin getirdiği faturayı kapatmaya çalışırken koronavirüs salgınıyla birlikte öldürücü yara aldı.

Turizm sektöründe tüm paydaşlar bir çıkış yolu ararken oteller ise haraç mezat satılıyor. İstanbul’un en lüks butik otellerinden Hotel Les Ottomans borçları karşılığı icra yoluyla Akbank’ın eline geçerken Silivri bölgesinde İstanbul’un en büyük golf tesislerinden birini kuran Ahmet Hamoğlu’nun Klassis Otelleri ve Maxi marketleri ise Halkbank’ın oldu.

Türkiye’nin her yerinde 5 yıldızlısından butik oteline binlerce otel satılığa çıkmış durumda iken sadece sahibinden.com’da satışa çıkarılmış otel sayısı 1700.

İstanbul’da satışa çıkan bazı oteller şunlar:

Beşiktaş Kuruçeşme’de denize sıfır butik otel: 1 milyar TL

Beyoğlu Tarlabaşı’nda satılık otel: 16 milyon TL

Topkapı’da 5 yıldızlı otel: 750 milyon TL.

Taksim Meydanı’nda muhteşem konumlu otel: 176 milyon TL

En önemli sorunun yatırım kredilerinin ödenememesinin olduğu turizm sektöünün birkaç yıldır süren ötelemeler, yeniden yapılandırmalarla 100 milyar TL’ye yakın biriken borç stoku var. 2023’ten önce gerçek bir toparlanma beklenmeyen sektör patlamaya hazır bir bomba gibi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum