Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörü diken üstünde! Karamsarlık artıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy vaka sayısının 5 binin altına inmesi halinde Türkiye'ye bu yıl 30 milyon turist gelebileceğini söylese de turizmciler bu yıl Türkiye'ye 6 milyon turist geleceğini tahmin ediyor.

  • Reklam
Turizm sektörü diken üstünde! Karamsarlık artıyor
03 Mayıs 2021 - 18:07
Reklam
Tam kapanma kararının sezonu muhtemelen kurtaramayacağı değerlendirmesini yapan Tur Andiamo Genel Müdürü Cem Polatoğlu kararın geç alındığını, Mayıs ayında günlük 5 bin vaka sınırının altına inilse dahi turistlerin geldiği ülkelerde seyahat kısıtlamalarının yumuşatılmasının zaman alacağını belirtti.

Bu yıl turist sayısını 6 milyon olarak tahmin eden, Türkiye'deki yaklaşık 12 bin seyahat acentasının yarısının çoktan kapandığına dikkat çeken Polatoğlu, erken rezervasyonun durma noktasına geldiğini, örneğin İngiliz turistten yoğun talep alan Dalaman bölgesinde geçen yıl günde 300 olan erken rezervayson sayısının bu yıl Mart ve Nisan ayında günde en fazla 20 olduğunu belirtti.


Türkiye, Alman turistler açısından şu anda Yunanistan ve İspanya'nın ardından üçüncü sırada yer alırken Alman Seyahat Acentaları Birliği'nin (DRV) verilerine göre rezervasyon sayıları 2019'un yüzde 20 ile 25'i dolayında bulunuyor. Rezervasyonların birçoğunun yaz sonuna ve sonbahar aylarına hatta 2022'ye kaydırıldığı belirten DRV Sözcüsü Torsten Schaefer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


''Alma tatilcilerin bir çoğu yaz tatili için beklemede, rezervasyon kararlarının çok kısa bir süre kala alınacağını tahmin ediyoruz. Alman hükümetinin Türkiye'yi yüksek risk bölgesi statüsünden çıkarması ve seyahat uyarısını değiştirmesi için bu sayının 200'ün altına inmesi gerekiyor.''


Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'dan Türkiye'ye uçuşlar 1 Haziran tarihine kadar durdurulmuş, Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova turizm operatörlerine 1 Haziran tarihi sonrasında da seyahat satışı yapmama ve hükümetin alacağı kararı bekleme çağrısı yapmıştı. Türkiye ve Rus turizmciler yapılan bu açıklamayı uçuş yasağının uzatılabileceği şeklinde yorumlarken Moskova'daki seyahat acentaları da Ağustos ayı sonrasında da Türkiye'ye Rus turist sayısının düşeceğinden endişeli.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum