Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörü için ağır darbe! Turizmciler de turistler de ortada kaldı

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya’nın uçuş yasağını uzatması, her iki ülkenin de turizm sektörünü çaresiz duruma düşürdü.

  • Reklam
Turizm sektörü için ağır darbe! Turizmciler de turistler de ortada kaldı
01 Haziran 2021 - 05:37
Reklam
Mayıs sonuna kadar Türkiye'ye tur paketi satın alan yarım milyon turistin yüzde 60'ının turları iade etmediğini ya da başka destinasyona yönelmediğini ve sabırla Türkiye'nin açılmasını beklediğini hatırlatan, uzatılan yasak sonrasında mağdur olan yüz binlerce turiste Haziran ve sonrası için Türkiye'ye tur satın alan yaklaşık yarım milyon kişinin daha eklendiğini belirten Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü Irina Turina yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Tur operatörlerinin artık onlara sunacak bir ürünü de yok. Çünkü tüm önemli yabancı destinasyonlar kapalı. Rus tatil beldelerinde ise neredeyse hiç boş yer yok. Türk tatil beldelerinin sunduğu seviye de yok. Şimdi, yasağın uzatılması nedeniyle bazı turistler paralarını geri almaya çalışacaklar. Ama hiç satış yok ki iade edecek para olsun.''

 
Yaşanan sıkıntının Rusya turizm pazarı için eşi görülmemiş bir durum olduğunu söyleyen ve Rus turiste açılmak istenen destinasyonların turizm sektörüne hiçbir şekilde yardımcı olmayacağını belirten Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü Irina Turina Hırvatistan, Fas, Mauritius gibi yerlerin çok talep görmediğini ve bu destinasyonlara bile uçuş sayısının son derece sınırlı olduğunu söyledi.

 
Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü Irina Turina ayrıca kararın son ana bırakılmasının birçok açıdan Rus turistlere saygısızlık olduğuna inandığını söyledi.

 
Rusya koronavirüs operasyon merkezinin kararıyla, 10 Haziran'dan itibaren Avusturya, Macaristan, Lübnan, Lüksemburg, Mauritius, Fas ve Hırvatistan ile uçuşlar gerçekleşebilecek.
 
Rusya'da sosyal medyadaki bazı yorumlarda gerekli önlemleri turizm sezonu öncesi almadığı ve sezon arifesine bıraktığı gerekçesiyle Türkiye de eleştiriliyor. Bununla birlikte başta Pegas Touristik olmak üzere büyük tur operatörlerinin Rusya'da Türkiye turu satışlarını durdurdukları bildirildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum