• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe yeni kabus! Delta varyantı

Delta varyantı turizm sektörünün 2021'e dair umutlarını suya düşürdü.

  • Reklam
Turizm sektöründe yeni kabus! Delta varyantı
04 Temmuz 2021 - 21:23
Reklam
Avrupa ülkelerinde kısıtlamalarının hafiflemesinin ardından turizm ve seyahat şirketlerinin hisselerinde yaşanan yükseliş, delta varyantı haberleri nedeniyle kısa sürdü.

Karantinalar ve testlerle ilgili her gün değişen düzenlemeler, tatilcileri güvenle plan yapmaktan uzak tutarken delta varyantı haberleri ve kısıtlamalardaki dalgalanmalar, havayolu şirketlerinin geleceğindeki belirsizliğin sürmesine neden oldu.


Avrupalı tur operatörleri ve seyahat şirketleri, tatil taleplerinde geçen yıla göre artış görse de talep patlaması beklentisinden hayli uzakta kaldılar.


Stoxx 600 turizm, seyahat ve eğlence endeksi, Nisan ayında gördüğü zirveden bu yana yüzde 7 değer kaybederek en kötü performans gösteren sektörlerden biri oldu.


Hargreaves Lansdown yatırım analisti Susannah Streeter Bloomberg’e konu ile yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

''Bir ülkedeki gevşemeyi diğer bir ülkedeki kısıtlamalar takip edebiliyor. Yolcular birden bire bir otel odasında TV kumandasıyla baş başa kalma riskine sahip.''

Bank of America verilerine göre 2021’de 20 Haziran’a kadar olan Avrupa uçuşlarının 2019 seviyelerinin yarısı kadar olduğunu ve uluslararası net satışların da 2019’a göre yüzde 77 daha düşük olduğunu belirten Swissquote Bank analisti İpek Özkardeşkaya ise şu değerlendirmelerde bulundu:

''Aşıların seyahat sektörünü yeni bir depresyona kaymaktan koruyup korumayacağını söylemek zor, ancak haber akışı yatırımcıların toparlanma beklentilerini küçültmeye zorluyor.''

Yurtiçi ve güvenli tatil imkanı sağlayan firmaların hisselerinde ise yoğun artış devam ederken karavan ve mobil ev yapan şirketler Dometic Group ve Trigano’nun hisseleri bu yıl yüzde 30 artış gösterdi. Ayrıca bisiklet, yüzme havuzu gibi ürünler üreten şirketlerin hisselerinde de yüzde 60’a varan artışlar mevcut.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum