Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe yurt dışı rezervasyonlarda Mart beklentisi

Turizmde rakip ülkelerine göre pandemi sürecinde daha hızlı toparlanan Türkiye’ye yönelik rezervasyonların hızlı artması bekleniyor.

  • Reklam
Turizm sektöründe yurt dışı rezervasyonlarda Mart beklentisi
02 Şubat 2022 - 05:46
Reklam
Turizmde pandemi süreci boyunca rakiplerine göre daha hızlı toparlanarak 2021 yılında 30 milyon turist ve 24 milyar dolar turizm gelirine ulaşan Türkiye'de 2022 yılında pandemi kaynaklı yeni sıkıntılarla bölünmezse yıl boyunca gelecek yabancı ziyaretçi sayısının hızlı artması bekleniyor.

Yabancı turistlerin erken rezervasyon süreci de bu öngörüyü desteklerken salgın tedbirlerinin göz ardı edilmemesi için yine son dakika rezervasyonlarının belirleyici olacağını ancak Ocak başından itibaren özellikle İngiliz turistlerin hızla artan bir erken rezervasyon grafiği olduğunu belirten sektör temsilcileri Orta ve Batı Avrupa’nın ise şubat sonu ve mart başından itibaren Türkiye rezervasyonlarının zirve yapmasını beklediklerini söylediler.


Öncelikle Almanya ile çevresinde Hollanda ve Polonya’nın hareketli olması, BDT pazarının ise Rusya/Ukrayna arasındaki sıkıntılı günlerin ekseninde yapılanmasını öngören sektör temsilcileri tur operatörlerinin yanı sıra uçuş şirketlerinin de yaz sezonu için Türkiye planlarını yapmaya başladığını dikkat çekti.. Buna göre Antalya ve Dalaman ağırlıklı olarak uçuşların yaz sezonunda artırılarak sürmesi bekleniyor.


2021’deki faaliyetleriyle Türkiye markasına önemli katkılar yaptıklarını söyleyen Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Erkan Yağcı, Güvenli Turizm Sertifika Programı’nın ulaştığı büyük başarıya dikkat çekerekk TGA'nin 23 ülkenin televizyon kanallarında, 93 ülkede ise dijital mecralarda Türkiye’nin reklamının yapılmasını sağladığını bu yıl da reklam faaliyetleri hız kesmeden devam edeceğini söyledi.


Romanya’da Türkiye’nin tatilde ilk tercih haline geldiğini hatırlatan Romanya’nın büyük tur operatörlerinden Christian Tour’un Antalya’daki kendisine ait şirketi ITS Travel Services’in Genel Müdürü Şaban Atalar Romanya, Polonya, Bulgaristan, Macaristan gibi bölge ülkelerde pandemi koşullarının henüz sorunlu olduğunu, karantina süresini beş güne indiren Romanya'da yüzde 30 iyileşme beklediklerini belirtti.

Almanya tarafından Türkiye talebinin yüksek olmasını beklediklerini, 2022 yaz sezonunu Türkiye’nin turizmde rekor kırdığı 2019 seviyesine taşıyabileceğini kaydeden Bentour Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati ise yaptığı açıklamada pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların özellikle son bir yıldır insanların tatil isteğini artırdığını, ön rezervasyonlarda Yunanistan, İspanya ve Türkiye'nin ağırlığı olduğunu ve özellikle mart ayında büyük bir rezervasyon akışı beklediklerini belirterek 150 bin turist getirme hedefleri olduunu söyledi.

Hem uçuş şirketlerinin planlarını, hem de İngiltere başta olmak üzere turist rezervasyonlarını değerlendiren ve İngiltere rezervasyonlarının çok iyi seviyede olduğunu ifade eden Easyjet Holidays’in Türkiye partneri olan Diana Travel Genel Müdürü Burak Tonbul ise şunları söyledi: ''Almanya ve İngiltere’den talepler yüzümüzü güldürüyor. Charter ve rutin uçuş ağları bir yıl önceden belirlendi. Türkiye başta İngiltere ve Almanya olmak üzere havayollarının İspanya’dan sonra en önemli rotası.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum