Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmcinin gözü kulağı Rusya Ukrayna geriliminde! İlk etkileri görülmeye başladı

Rusya ve Ukrayna gerilimi piyasaların odağında izlenirken, geriliminin Türkiye ekonomisine ilk etkisi takip edilmeye başlandı.

  • Reklam
Turizmcinin gözü kulağı Rusya Ukrayna geriliminde! İlk etkileri görülmeye başladı
22 Şubat 2022 - 08:10
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıdığını açıklamasının ardından iki bölgeye askeri birliklerin konuşlanması talimatı verdi.

Doğu Avrupa'da savaş görüleceği endişeleriyle küresel borsalar gerilerken, güvenli liman olarak görülen varlıklar ve petrol yükselişe geçti. Batılı devletler Rusya'nın bu hamlesiyle tırmanmaya devam eden Ukrayna krizinin Doğu Avrupa'da savaş çıkmasına neden olabileceği yönünde endişeli durumları da devam ederken ABD ve Avrupa ülkelerinin, Rusya'ya yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyor.


Yaşanan gelişmeler sonrası yılbaşından beri 13.50 etrafında dar bir bantta işlem gören dolar/TL tırmanan Rusya Ukrayna gerilimi sonrası 12 Ocak'tan beri ilk kez 13.80'i aşarken TL'nin düne göre, değer kaybı yaklaşık yüzde 0.2, şubat ayı başından beri kaybı ise yüzde 2 oarnında gerçekleşti. Rusya Ukrayna geriliminin Türkiye ekonomisine ilk etkisi petrol fiyatlarındaki yükseliş ile yansırken, etkinin turizm ve tahıl ithalatına etkisi de piyasada takip edilmeye başlandı.


İstanbul Analytics'in sınırlı ya da kapsamlı bir savaşın Türkiye ekonomisine olası etilerini özetlediği raporunda petrol fiyat şokunun ve yaklaşık 6 milyon Rus ve Ukraynalı turist sayısında olası bir azalmanın, cari fazla ile fiyat istikrarı hedefleyen hükümetin planlarına önemli darbe olacağı belirtilerek şöyle denildi:


''Cari açık enerji maliyetleri ve düşük turizm gelirleri nedeniyle artarken, ihracatta beklenen ortalama yüzde 13-15 büyüme kayıpları telafi etmeye yetmez. TL'nin değer kaybı tetiklenir. TL'de yeni bir değer kaybı para politikasının etkisizleştirildiği ortamda KKM hesaplarına gömülü riskin Hazine adına gerçekleşmesi ile sonuçlanır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum