Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2022 turizm sezonunda belirleyici iki etken! Rusya Ukrayna krizi ve artan maliyetler

Türkiye'nin turizmde iki önemli pazarı Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin olası risklerine karşın turizm sektörü temsilcileri bu sezon pandemi öncesi rakamlara ulaşma konusunda umutlu.

  • Reklam
2022 turizm sezonunda belirleyici iki etken! Rusya Ukrayna krizi ve artan maliyetler
14 Şubat 2022 - 15:46
Reklam
Türkiye'nin turizmde iki önemli pazarı arasında yaşanan gerginliğe rağmen turist sayısında 2019'un yakalanacağı öngörülürken asıl sorunun artan maliyetler ve sektörde eriyen kar marjları olduğuna işaret ediliyor.

Türkiye'de sari açığın finansmanındaki en önemli kalemlerden bir olan turizm hükümetin yeni ekonomi modelinde belirgin rol oynarken Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin olası risklerine karşın sektör temsilcileri bu sezon pandemi öncesi rakamlara ulaşma konusunda umutlu. Turist sayısında 2019’u yakalamayı ya da çok yaklaşmayı öngören sektör temsilcileri, 34.5 milyar dolarlık gelir beklentisine de ulaşılacağını öngörürken, asıl sorunun ise artan maliyetler ve sektörde eriyen kar marjları olduğuna işaret ediyorlar.


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçen hafta Londra’da yabancı yatırımcılara yaptığı sunumda Türkiye için kritik öneme sahip turizm gelirlerinin bu yıl 34.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini söylerken bu beklenti, Türkiye’nin pandemi öncesi dönem olan 2019 yılındaki turizm gelirine paralel bir seviyeye işaret ediyor. Erken rezervasyonlarda bu yıl 2018 ve 2019’daki alışkanlıklara çok benzer bir hareket gözlendiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Türkiye’de ilk önce İngilizlerin erken rezervasyonları başlar. Onlar da şu an bayağı süratli başladı. İngiltere’den güzel rezervasyon alıyoruz ve şu anda hatta 2019 seviyelerinde. Orta Avrupa pazarında da bir hareketlilik var. Tek olumsuz taraf olası bir Rusya Ukrayna savaşı. Ama diğer taraftan İngiltere’nin yanı sıra kaynak pazarlarımız Almanya, Belçika, Hollanda ve İskandinav ülkelerinden de ciddi bir hareketlilik ve iyi sinyaller var. TL’nin geçen yıl dolar karşısındaki değer kaybı yaklaşık yüzde 44 oldu. Öte yandan resort otellerde yoğun olarak kullanılan her şey dahil sistemi de zayıf TL ortamında Türkiye’nin cazibesini artırıyor.''


Bu sene küresel turizm pazarında Türkiye’nin İspanya’dan sonra en çok talep edilen destinasyonlardan biri olmasının beklendiğini ifade eden ve fiyat açısından karşılaştırıldığında 5 yıldızlı bir otelin fiyatının Türkiye’de ortalama 60-70 Euro iken, İspanya’da 200 Euro civarında olduğuna işaret eden Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

''Turist sayısında bu yıl 2019’a yaklaşılacak belki yüzde 10 altına kalınabilecek buna karşın turist sayısına endekslenmeyen bir turizm stratejisine ihtiyaç var. Bizim için önemli olan kaç milyon geldiği değildir. Ben 30 milyonun gelmesinin gerekli olduğunu da düşünmüyorum. 25 milyon da gelebilir. Kar ediyor muyuz, etmiyor muyuz. Büyük bir aksilik olmazsa 34-35 milyar doları yakalamamız mümkün. Ama bunun bir de gider ayağı var. Sadece gelir yeterli değil. Maliyetlerimizin ne olacağı konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Gaz, elektrik ve tüm girdi maliyetlerinde çok ciddi bir enflasyonla karşı karşıyayız.''

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ise şu açıklamalarda bulundu:

''Maliyetlerimiz bir ayda yüzde 60-65 arttı. Ancak bunları mevcut kontratlara yansıtamayız çünkü yaz için fiyat tekliflerimiz çoktan verildi, karşı taraf da onayladı. Elektrik ve doğalgaz artışlarının yanı sıra asgari ücret artışı da domino etkisi ile tüm maaşlara yansıdı. Her işletme hiç beklemediği kadar zam açıklamak durumunda kaldığı için özveride bulunacak. İşçi çıkarma olmasa bile daha dikkatli personel alımı yapacaktır. Şehir otellerinde yılın ikinci yarısında daha güçlü bir tablo bekliyoruz. Eylül itibarıyla aylık bazda 2019’daki turist sayılarını yakalamayı öngörüyoruz.''

Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin savaşa dönüşmesi olasılığı iyimser tabloda risk unsuru olarak öne çıkarken Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçiler arasında Rusların 2019’da yüzde 15.57 olan payı geçen yıl yüzde 19’a, Ukrayna’nın ise yüzde 3.44 olan payı yüzde 8.34’e yükselmişti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum