Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmcinin gözü yabancı turistte! Yerli turist yine ikinci planda

Döviz kurundaki hareketlenmelerden dolayı 2022 turizm sezonunda yabancı turistlerin Türkiye’ye olan ilgisinin oldukça artacağını belirten turizm sektör temsilcileri yerli turist için otellerde yer bulmanın sıkıntı olacağını söylediler.

  • Reklam
Turizmcinin gözü yabancı turistte! Yerli turist yine ikinci planda
28 Aralık 2021 - 07:41
Reklam
Son zamanlarda yaşanan döviz hareketliliği ve Türk lirasının birkaç ay öncesine göre diğer para birimleri karşısında değer kaybı yaşaması, Türkiye’yi yabancı turistlerin gözünde bir cazibe merkezi haline getirdi.

Yurt dışından olan talep şimdiden artarken Türkiye'nin gelecek yıl tam bir turist akınına uğrayacağını, 20 milyonu aşkın ziyaretçiyi misafir edeceğini öngören sektör temsilciler bu durumun tatil yapmak isteyen iç pazara sıkıntı olacağını ifade ederek yerli turistler için erken rezervasyonun önemine dikkat çektiler. Rusya ve Almanya pazarlarının açılmasıyla özellikle Eylül ayından itibaren otellerde yerli turist için oda sıkıntısının başladığını dile getiren sektör temsilciler şu anda 2022 yılına bakıldığında durumun biraz daha vahim olarak gözüktüğünü belirterek şunları söyedi:


''Erken rezervasyonun önemi her gün biraz daha artıyor. Çünkü yabancı turist için özellikle Türkiye şu anda çok uygun fiyatlı tatil avantajı sağlıyor. Euro ve dolar yükseldikçe Türkiye de daha fazla turist akınına uğruyor. Turist akınına uğraması ülke için güzel olsa da özellikle yazın tatile gitmek isteyen Türk misafirlerimiz için sıkıntılı bir durum. Oteller kuru sabit bir fiyat üzerinden belirledi. Bu durum Ocak ayında değişecek ve yeni zamlar kapıda. Şu anda erken rezervasyon yaptıran misafirler için oteller Euro kurunu hala 12 TL’den hesaplıyor. Bu kuru sabitledi ve bu şekilde bir hesaplama yapılıyor. Ocak ayının sonlarından itibaren tekrar bir düzenleme gelecek. Bu durumda yaklaşık yüzde 20, 30 belki de 40’lara varan, daha sonra Haziran, Temmuz yani sezon döneminde ise daha yüksek zamlar bekleniyor. Bu yıl iç pazar misafirlerimize diyoruz ki, erken rezervasyonda istediğiniz oteli aldınız, aldınız. Alamazsanız sıkıntı büyük.''


Otel sahiplerinin yabancı turistlere olan ilgisinin daha fazla olduğunu söyleyen sekötr temsilciler bu durumun Türk misafirlerin istenmediği algısını oluşturmaması gerektiğini dile getirerek şöyle devam ettiler:


''Türk misafirler zor dönemlerde turizmcilere can simidi oldu. Bir tesisiniz var. Dolar ve euro kuru 20 TL diyelim. Bir odayı 20 TL’ye satmak varken, 12 TL’ye satmak ister misiniz? Elbette ki istemezsiniz. Ondan dolayı dış pazar her zaman için yoğun talep alıyor ve otel sahipleri de bu şekilde dış pazardan gelen misafirlere daha çok istekli davranıyor. Bu kesinlikle Türk misafir istenmiyor algısı oluşturmamalı. Türk misafir özellikle Rus krizinde, pandemi sürecinde otellerin can simidi oldu ve olmaya da devam ediyor. Türk misafirin her zaman yüzde 20, yüzde 30 oranında blokajlı odaları durmaktadır. Kesinlikle ben tesise Türk misafir istemiyorum diye bir kural yoktur ve olmaması da gerekir zaten.''  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum