Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmde beklenen oldu! Rusya'dan rezervasyon iptalleri başladı

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Türk turizmine etkisi ortaya çıkmaya başladı.

  • Reklam
Turizmde beklenen oldu! Rusya'dan rezervasyon iptalleri başladı
26 Şubat 2022 - 01:38
Reklam
Normalde bu dönemde rezervasyonların çok zayıf geldiğini ancak şimdi işgalin etkisiyle daha da zayıfladığını belirten Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu işgal bitse de Ukrayna’da yaşanan insanlık dramı nedeniyle bu sezon bu pazarı kaybettiklerine işaret etti.

Her şeyden önemlisi, Ukraynalıların can kaybının olmaması ve yaşanan dramın son bulması olduğunu belirten Bülbüloğlu turizm açısından Rus işgali yüzünden geçen yıl en çok turist gönderen üçüncü pazarı gözden çıkarmak zorunda kaldıklarını, bunun ekonomik kaybının ise en az 2 milyar dolar olacağını söyledi. Bülbüloğlu Türk turizminin Rusya Ukrayna savaşı kaynaklı kaybının başka hangi pazarlara sıçrayacağını, toplam kaybın ne olacağının 15 Mart’tan sonra tamamen netleşmeye başlayacağını aktardı.


Rus turistlerin az sayıda da olsa rezervasyonlarını iptal etmeye başladığını aktaran Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise bu iptallerin Ukrayna’da akrabaları olan Ruslar tarafından yapıldığı ve Mayıs ve Haziran ağırlıklı rezervasyonlarda gerçekleştiği bilgisini verdi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali öncesi iki ülkeden Türkiye’ye yapılan rezervasyonlarda geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse yüzde 100 artış olduğu şu an Ukrayna tarafındaki akışın durduğunu, Rus tarafındaki rezervasyon akışının ise yavaşladığını, az sayıda da olsa iptaller yaşandığını anlatan Sili  iki ülke arasındaki savaşın kısa sürede sağduyulu bir diplomasiyle çözüme kavuşması durumunda turizmdeki hasarın minimumda kalmasına yönelik umutlarının olduğunu kaydetti.


Sektörün asıl korkusunun iki ülke arasındaki savaşın daha da uzaması halinde diğer pazarlardan da turist kaybı yaşanacak olması olduğuna dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler ise ''Bu iş uzar ve başka oyuncular da dahil olursa işte o zaman tüm turizm pazarlarımız bu savaştan etkilenir. Böyle bir senaryoda da Türk turizminin toparlanması bir yıldan uzun zaman alır.'' ifadelerini kullandı.


2021 yılında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülke 4.6 milyon turist ile Rusya olmuş Rusya'nın Türkiye'ye gönderdiği ziyaretçi sayısı 2021'de yıllık bazda yüzde 120,5 artmıştı. 2021’de Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen üçüncü ülke olan Ukrayna'dan gelen turist sayısı 2021'de yıllık yüzde 106,4 artışla 2 milyonu aşmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum