Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmin başkentinde turistsiz turizm sezonu!

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren turizm sektörü, alınan kısıtlamalar ve uluslararası uçuşların kısıtlanmasından dolayı sezona boş başladı.

  • Reklam
Turizmin başkentinde turistsiz turizm sezonu!
24 Nisan 2021 - 11:00
Reklam
Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan turizmin başkenti Antalya'nın  Manavgat ilçesi Side Turizm Bölgesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da boş kaldı.

Antalya Valiliği Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından yayınlanan rakamlara göre, 2019 yılında 14 milyon 907 turistin geldiği kent yaşanan sorunlardan dolayı 2021 turizm sezonunu açamadı.


Ocak-Kasım ayları arasında kentte çoğunlukla Rusya, Almanya, İngiltere ve İskandinav gibi ülkelerinden turist gelirken 2020 yılında etkili olan koronavirüs başta olmak üzere ekonomik kriz gibi nedenlerle kentte gelen turist sayısı 5 milyonda kaldı.


Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Side Anfi Tiyatrosu, Devlet Agorası, Aspendos Köprüsü gibi tarihi yerleri bu yıl sessizliğe bürünürken bölgedeki birçok otel gelen turist sayısı az olduğundan hala sezonu açmış değil. Ramazan ayı ve pandeminin de eksiyle kıyı kesiminde bulunan plajlar neredeyse bomboş.


Antalya’ya gelen turistlerin 3’te birine ev sahipliği yapan ve 200 bin yatak kapasitesine sahip Manavgat ilçesine 2019 yılında 5 milyon kişi gelirken, 2020 yılında ise 1 milyon 150 bin kişi ziyaret etti. Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Antalya’ya 76 kilometre uzaklıkta bulunan Side Turizm Bölgesi de her yıl milyonlarca turisti ağırlarken, 2020 yılında bu sayı yüzde 70’lere varan bir azalma yaşandı. Mart’ta turizm sezonunun başladığı Manavgat’ta önceki yıllarda Nisan ayının sonlarına doğru turist kapasitesinin yüzde 60-70 oranında doluluğa ulaşırken, bu yıl ise bu oran çok düşük kaldı. 

Geçen yıllarda Nisan ayında sokakların turistle dolu olduğunu belirten turizmciler mevcut durumda normal zamanlardaki halin yüzde 1’i kadar dolulukların olduğunu, sektörün durma noktasına geldiğini söyledi. 
 
Turizmciler başta Türkiye'nin turizmdeki ana pazarı olan Rusya'dan yapılacak uçuşlara getirilen kısıtlamalar ve belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle her yıl milyonlarca turistin geldiği Antalya’da 2021 turizm sezonunun da 2020 yılı gibi sıkıntı geçeceğini öngördüklerini belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum