Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türk turizmine ağır darbe! İşte açılışını ve yeniden açılma tarihini erteleyen otel sayısı

Türkiye’nin turizmdeki üç kaynak pazarı Rusya, İngiltere ve Almanya'dan peş peşe gelen haberler üzerine sektör bu yıldan umudunu kesti.

Reklam
Türk turizmine ağır darbe! İşte açılışını ve yeniden açılma tarihini erteleyen otel sayısı
04 Haziran 2021 - 15:20
2021 turizm sezonunda Avrupalı ve Rus turstten umudunu kesen yeni oteller açmaktan vazgeçti, işetmede olanlar ise daha önce ilan ettikleri açılış tarihlerini öteledi.

Başta kıyı bölgeleri olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinde yapımı tamamlanmış, bu yıl hizmete girmeyi planlayan ancak Rusya, İngiltere ve Almanya’nın aldıkları kararlar üzerine 76 otel açılışlarını erteledi. 

Benzer durumda işletmede olan ve Rusya’nın 15 Nisan’da aldığı Türkiye’ye charter uçuşları durdurma kararı öncesinde tesisini açma hazırlıkları yapan 100’ün üzerinde otel kararlarını değiştirip açmaktan vazgeçti. Bazıları da açılış tarihini öteledi.

Bu yıl tamamlanmış ve yıl içinde açılması beklenen otellerin 33’ü 5 yıldızlı, 20’si 4 yıldızlı, 16’sı 3 yıldızlı, dördünün ise butik otel olduğu belirtildi. Yapımı tamamlanmış bu yıl hizmete açılması beklenirken son gelişmeler üzerine bu yıl açılması beklenirken kararını değiştiren İstanbul’daki 14 tesisin yedisi 5 yıldızlı, üçü 4 yıldızlı, dördü 3 yıldızlı biri butik otel.

Benzer durumda Antalya’da da dokuzu 5 yıldızlı, biri 4 yıldızlı, ikisi 3 yıldızlı olmak üzere toplam 12 otelin bu yıl hizmete girmesi bekleniyordu.

Bu arada daha önce 1 Haziran’da açılmaya hazırlanmışken Rusya’nın Türkiye’ye  uçuşları durdurma tarihini uzatması üzerine Rus müşteri ağırlıklı yalnız Antalya Kemer’deki otellerin üçte biri daha önce ilan ettikleri açılış tarihlerine ötelediklerini açıkladı.

Projesi başlayan 37 komple yeni otel yatırım projesinin de bir bölümü beklemeye alınırken bir bölümünün de durdurulduğu bildirildi.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum