• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'deki otellerin teknoloji kullanımını ortaya koyan önemli araştırma!

Türkiye 2022 Yılı Otel Yönetimlerinin Teknoloji Kullanımı Raporu açıklandı.

  • Reklam
Türkiye'deki otellerin teknoloji kullanımını ortaya koyan önemli araştırma!
12 Kasım 2022 - 14:52
Reklam
Reklam
WeBee, Branchout Global Strateji Company iş birliği ve Özyeğin Üniverstiesi akademik partnerliği ile Otel Yönetimlerinin Teknoloji Kullanımı Araştırması 2022 (Hotel TechInsight) gerçekleştirilen bir etkinlikle açıklandı.

Türkiye 2022 Yılı Otel Yönetimlerinin Teknoloji Kullanımı Raporu'na göre, Türkiye'de teknoloji yatırımı yapan otellerin hasılatları katlanarak artarken müşteriler artık temassız ödeme ve dijital menü istiyor. Gelecek dönemlerde ise otel yöneticileri misafir memnuniyeti ve verimliliği için yapay zeka, veri analitiği ve nesnelerin interneti sayesinde anlık yönetim ve veri toplanması ile isteklere daha hızlı cevap verebilmeyi hedefliyor.


Tüm sektörlerde olduğu gibi Covid-19 döneminde başlayan teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm hamleleri otelcilik sektöründe de önemle ele alınan yatırım konusu haline gelirken hazırlanan Otellerde Teknoloji Kullanımı Raporu, Türkiye'de faaliyet gösteren 185 zincir ve butik otel yöneticisine yönlendirilen teknoloji yatırımlarına yönelik sorular üzerinden hazırlandı. Yöneticilerin pandemi dönemi olan 2021 yılında toplam yıllık hasılatlarının ne kadarını IT yatırımlarına ayırdıkları ve gelecek dönemlerde IT yatırımlarının bütçe içerisindeki payları değerlendirildi.


Raporun sonuçlarına göre, yöneticilerin gelişen teknolojilere ve misafirlerinin taleplerine duyarlı olduğu gözlenirken raporda dikkat çeken bu sonuç, otel yönetimlerinin gelecek dönemlerde kripto para ve yapay zeka gibi yenilikçi teknolojileri olan ilgisi de ilham verici. Bu durum, teknoloji üreten ve dijital çözüm sağlayan sektör paydaşları açısından da yeni fırsatlar barındırıyor. Türkiye'nin kripto para alt yapısına yatırım yapma ihtimali düşünülürse, ülke sınırları ve paydaşlar arasında güvenli para transferleri gibi farklı kullanım alanları sağlayacak.


2022 yılında otel misafirleri tarafından en çok tercih edilen temassız teknolojiler olurken 2022 yılında müşterileri tarafından en çok talep edilen teknolojileri değerlendiren otel yöneticilerinin çok büyük bir kısmı temassız hizmet çözümleri konusunda ortak beyanda bulundu. Ankete katılan 185 otel yöneticisinin yüzde 83,3'ü temassız ödeme ve yüzde 79,8'i dijital menülerin müşteriler tarafından talep edildiğini belirtti. Müşteri etkileşim platformları ve sadakat uygulamaları da müşterilerin talepleri arasında olması dikkat çekiyor.

Rapora göre, Türkiye'de faaliyet gösteren otel yönetimlerinin misafir memnuniyeti ve verimlilik amaçları doğrultusunda teknoloji yatırımları önümüzdeki 5 yıl içerisinde artarak devam edecek. Yakın gelecekte, otel yönetimlerinin temassız teknolojiler, bulut tabanlı yönetim sistemleri ve mobil uygulamalara yönelik yatırımlarını arttırması bekleniyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum