Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye ile Rusya arasında turizm ve ticarette işbirliği için KEK Protokolü imzalandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, başkent Moskova'da Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ve iki ülke heyetlerinin katıldığı toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Reklam
Türkiye ile Rusya arasında turizm ve ticarette işbirliği için KEK Protokolü imzalandı
31 Temmuz 2021 - 13:24
Reklam
Toplantının ardından KEK Protokolü imzaladıklarını ve söz konusu protokol vesilesiyle, başta turizm olmak üzere sanayiden tarıma ve enerjiye kadar birçok konu başlığının ele alındığını belirten Bakan Muş iki ülke arasındaki ekonomi ve ticaretteki yakın iş birliğinin daha ileriye götürülmesinin hedeflendiğini söyledi.

İki ülke arasında, devlet başkanlarının vizyonu doğrultusunda ortaya konulan iş birliği sayesinde Karadeniz havzası başta olmak üzere bölgesel ve küresel birçok konuya çözüm üretilebildiğini vurgulayan Muş 2020’de ticaretin bir nebze düşse de 2021'de tekrar toparlama seyrine girdiğini ve bu yıl itibarıyla toplam 30 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılacağını öngördüklerini belirtti.

17. Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısının ardından imzalanan protokol ile ikili ticaretin dengeye ulaşacak şekilde artırılması ve çeşitlendirilmesi konusunda Novak ile hemfikir olduklarına işaret eden Muş şunları söyledi:

''İkili ticari ilişkilerimizin önemli bir boyutunu oluşturan turizmde, enerjide, doğal gaz, madencilik, petrol, elektrik ve nükleer enerji alanlarındaki mevcut iş birliğimizi daha da geliştirmek hususunda görüş birliğine vardık." 

Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilere değinen ve Rusya ile Türkiye'nin dost ülkeler olduğunu ve bu durumun çeşitli alanlarda doğal, tutarlı ve karşılıklı çıkar doğrultusunda iş birliğini gerektirtiğine vurgu yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Novak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''İlaç şirketleri, Sputnik V aşısının Türkiye'de önümüzdeki aylarda birkaç işletmede üretimine başlamayı planlıyor. Türkiye Sağlık Bakanlığı'nın bu aşının Türkiye’de kullanımını onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye, Rus turistlerin seyahat ettiği en popüler ülkeler arasında bulunuyor. Salgın öncesi yaklaşık 7 milyon Rus turisti Türkiye’yi ziyaret etti. Bu talep, karşılıklı kültürel ilgi, gelişmiş ulaşım bağlantıları, uygun vize rejimi ve rekabet edebilen turizm hizmetinden kaynaklanmaktadır.''


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum