Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye klasiği! 'Pardon sizi turist sandık. Siz normal fiyattan ödeyebilirsiniz'

Tatilcilerin sahilleri doldurması ile fırsatçılar harekete geçerken esnaf yerliye ayrı, tatilciye ayrı fiyat söylüyor.

Reklam
Türkiye klasiği! 'Pardon sizi turist sandık. Siz normal fiyattan ödeyebilirsiniz'
23 Temmuz 2021 - 09:48
Reklam
Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte bazı fırsatçı seyahat acentası ve otellerin online kanallarda yerli turiste yabancılara uyguladığı fiyatın çok daha üzerinde fiyat uygulaması, hatta bunu demeçler vererek 'yerli turiste fiyatlar artacak', 'yerli turist az kazandırıyor' şeklinde duyurmasının yanında turizm bölgelerindeki zincir restoran, market, cafe ve pastaneler de internet sitelerinde ilan ettiği fiyat tarifesini ikiye katlıyor.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, İzmir'in gözde turizm merkezi Çeşme'deki bir hastanede hemşire olarak çalışan B.Ö, her zaman alışveriş yaptığı mahalle marketinde fiyatların yüksek sezonda değiştiğini görünce işletme sahibine ''Domates geçen hafta 5 TL'ydi bugün nasıl 15 TL olur'' diye sorduğunu ve karşılığında da ''Pardon sizi turist sandık. Siz normal fiyattan ödeyebilirsiniz'' cevabını aldığını söyledi. Bölgedeki hemen hemen tüm işletmelerde aynı muameleyle karşılaştıklarını anlatan B.Ö, yaşanan çifte standarda ''Sadece turist diye 3 katı fiyat çekmeleri insafsızlık. Tepki göstermezsek bize de bu fiyata satacaklar. Bu serbest piyasa değil, resmen dolandırıcılık.'' şeklinde tepki gösterdi.

Ailesiyle birlikte tatil için gittiği Bodrum'da Yalıkavak Marina'daki yaygın bir restoran zincirine akşam yemeği için giden H.K ve ailesi ise 2 hamburger, bir döner, 2 ayran söylediklerini, menüde fiyat yazmadığını ve kendilerinden 3 kişi için 450 TL aldıklarını belirterek fahiş fiyatlara isyan etti.

Fahiş fiyatın yanı sıra tatilcileri isyan ettiren bir diğer konu da kendi illerinde gittikleri bir markanın Bodrum, Akçay, Ayvalık, Fethiye, Marmaris, Antalya gibi tatil yörelerindeki şubelerinin iki katı fiyatla satış yapması. Yaygın bir pastane zincirinin Akçay Kordon şubesine oturan M.T., markanın internette yayımladığı 2021 fiyat listesine göre her şeyin 10 lira daha fazla fiyattan satıldığına şahit oluyor ve yaşadığı mağduriyeti şikayet platformuna taşıyor. 

Yüksek sezonda turistik bölgelerdeki fahiş fiyatların kanayan yara olduğuna dikkat çeken Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin ise tüketicileri uyararak şunları söyledi:

''Maalesef serbest piyasa koşullarında müdahale edilemiyor. Tüketiciler tatil bölgelerinde gittikleri mekanlarda fiyat menüsünü mutlaka istesin ve gelen fatura ile karşılaştırsın. İkisi arasında herhangi bir fark gördüklerinde de şikayet ve itiraz mekanızmasını mutlaka kullansınlar''
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum