Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye konaklama sektörü ile ilgili dikkat çeken 'istihdam' araştırması!

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi, koronavirüs nedeniyle konaklama ve yiyecek-içecek sektörü başta olmak üzere 15 ay boyunca zorlu süreç yaşayan sektörlerdeki istihdam ile ilgili bir çalışma yapıldı.

Türkiye konaklama sektörü ile ilgili dikkat çeken 'istihdam' araştırması!
29 Ağustos 2021 - 13:06
Reklam
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi tarafından yapılan son çalışmaya göre koronavirüsün özellikle otel ve yeme-içme işletmeleri üzerindeki etkisi Temmuz 2021’den itibaren hafiflemeye başlarken sektörlerde istihdam açısından iyileşme yaşanıyor.

2020 yılı mart ayı sonunda Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görülmesi ile dönem dönem belli sektörlerdeki işyerleri için kapanma kararları uygulanıp bu yıl Nisan ayı sonundan Mayıs ayı ortasına kadar da tam kapanma söz konusu oldu. ILO tarafından yapılan çalışmaya göre, normalleşmenin başladığı Temmuz ayı itibariyle sektörlerdeki istihdam göstergeleri olumluya döndü.


Google hareketlilik endekslerinin kullanıldığı ILO Türkiye Ofisi’nin COVID-19 küresel salgınının 2021 yılında Türk işgücü piyasası üzerinde etkileri raporunda işyerlerinde istihdam açısından normale dönüşü gösteren çalışma saatlerine bakıldı. Veriler üzerinden yapılan tespitlere göre, sürecin en ağır etkilerini yaşayan yiyecek-içecek sektöründeki durum normale yakınken, konaklama sektörünün durumu gözle görülür biçimde iyileşme gösterdi. Genel olarak bakıldığında ise krizin işgücü piyasası üzerindeki etkisi Temmuz 2021’den itibaren hafiflemeye başladığı görüldü.


Yiyecek-içecek sektörü ve konaklama sektörünün çalışma saatleri üzerindeki etki, 2020’ye kıyasla 2021’de artarken rakamsal olarak, yiyecek-içecek sektöründe yüzde 31.2’den yüzde 36.5’e, konaklama sektöründe ise yüzde 45.7’den yüzde 56.5’e yükseldi. Tahminlere göre, yiyecek-içecek sektöründeki durum (çalışma saatleri açısından) normale yakınken, konaklama sektörünün durumu gözle görülür biçimde iyileşme gösterdi.


2020 yılındaki çalışma saatleri 15-24 yaş aralığındaki genç çalışanlar arasında yüzde 22.9 azaldı, bununla birlikte, 15-34 yaş aralığındaki genç yetişkinler ise ülke ortalaması doğrultusunda bir azalmayla birlikte daha hafif etkiler yaşadı. Kayıtdışı çalışanlar ve Suriyeli mülteciler sırasıyla yüzde 23.6 ve 24.3 oranında bir azalma ile karşılaştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum