Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'yi yüksek riskli bölge ilan edip karantina şartı getirdiler!

Türkiye ile birlikte 11 ülkeden gidenlere seyahat öncesi test ve eğer güçlendirici aşı olmamışlarsa karantina zorunluluğu getirildi.

  • Reklam
Türkiye'yi yüksek riskli bölge ilan edip karantina şartı getirdiler!
07 Şubat 2022 - 19:02
Reklam
Hızla artan koronavirüs enfeksiyonları nedeniyle Türkiye de dahil, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan 12 ülkeyi yüksek riskli bölge ilan eden Hollanda'da hükümet aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 12 ülkeden seyahat edecekler için Salı gününden itibaren zorunlu karantina kuralı getirdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre bütün seyahat edenlerin aşı durumuna bakılmaksızın yolculuktan 48 saat önce negatif PCR ya da 24 saat önce antijen testi yaptırması istenirken kural gereğince seyahatten en az yedi gün önce Covid-19 aşısının takviye (üçüncü ya da güçlendirilmiş) dozunu yaptıranlar 10 günlük karantinadan muaf tutulacak.


Yeni kısıtlama kurallarına tabi olacak ülkeler Türkiye, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Lübnan, Tunus, Kosta Rika, Panama, Guyana, Bolivya ve Surinam olarak açıklanırken Bakanlık sözcüsü kuralların Hollanda Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü'nün tavsiyesi doğrultusunda bu ülkelerdeki hızlı enfeksiyon artışı nedeniyle alındığını belirtti.


Ülkedeki seyahat ve turizm endüstrisini temsil eden ANVR ise yeni kuralları çağ dışı şeklinde eleştirirken Covid-19'la mücadelede ülkelerin enfeksiyon sayısının değil kişinin durumunun önemli olduğunu belirten kurum birçok kişinin aşılı olması sebebiyle bu kuralların değişmesi gerektiğini vurguladı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum