Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turkovac ve Çin aşısı olana Avrupa kapısı kapandı! İşte yeni seyahat kuralları

Avrupa Birliği (AB) 1 Şubat'tan itibaren seyahatlerde geçerli olacak kuralları açıkladı.

  • Reklam
Turkovac ve Çin aşısı olana Avrupa kapısı kapandı! İşte yeni seyahat kuralları
31 Ocak 2022 - 13:16
Reklam
Bütün AB üyesi ülkelerle birlikte, İsviçre, İngiltere, İrlanda ve hatta ABD ile Kanada için de uygulanacak kurallar, hem AB içinde dolaşımı, hem de AB'ye giriş şartlarını değiştiriyor.

Açıklanan yeni kurallara göre ikinci aşının üzerinden 270 gün geçenlerle birlikte Turkovac, CoronaVac ve Rus aşısı Sputnik V olanlar aşı yapılmamış sayılacak. Bununla birlikte Almanya, koronavirüsü atlatanların raporlarını sadece üç ay geçerli sayacakve güçlendirici aşı olmadan ülkeye gelenler ve sınırda sorun çıkaranlar ülkeye alınmayabilecek.


İşte AB'ye girişte ve AB ülkeleri arasındaki serbest dolaşımda uygulanacak yeni koronavirüs seyahat kuralları:

1) AB'nin tanıdığı aşılardan olan Moderna, BioNTech, AstraZeneca, Johnson ve NovaVax yaptıranlar dijital aşı pasaportu ile kanıtlayacak. Aksi halde AB içerisinde dolaşamayacaklar. 
2) Ana kural, iki aşının ardından yine AB'nin tanıdığı 5 aşıdan biriyle üçüncü aşıyı (hatırlatma dozu) olmak. Üçüncü aşıyı olanların AB içerisindeki seyahatlerinde tam serbesti olacak ve bununla birlikte test sonucu istenmeyecek.

3) İkinci aşının üzerinden 270 gün geçmiş kişiler aşılanmamış sayılacak. Örneğin geçen yıl haziran ayında ikinci BioNTech aşısını olmuş kişinin Aşı Pasaportu'nun geçerliliği, mart ayında bitecek ve hiç aşılanmamış sayılacak.
4) Başta Turkovac olmak üzere Sinovac ve Rus aşısı Sputnik V AB tarafından tanınmıyor. Türkiye henüz AB’ye resmi başvuru yapmadığı için iki BioNTech yaptırmış Türk vatandaşları, üzerinden 9 ay geçmişse ya da geçmek üzereyse yine BioNTech ya da Moderna olmaz ise aşısız sayılacak.
5) Hiç aşı yaptırmamış olanlar ya da AB'nin tanıdığı aşılardan yaptırmayanlar, bu aşılardan güçlendiricileri yaptırmayanlardan ülkeye girişte PCR testi ya da hızlı test istenecek ve bu kişilere karantina uygulanacak. Bu kişilerin vizeleri geciktirilebileceği gibi testten kaçınanlar ya da şüpheli görülenler ülkeye alınmayabilecek.
6) Uluslararası nakliyatta çalışan TIR sürücüleri, tıbbi nedenlerle seyahat etmek zorunda kalan hastalar, denizciler ve 12 yaşından küçük çocuklarda, katı aşı kuralları aranmayacak ve bununla birlikte 18 yaşına kadarki çocukların seyahatlerinde de test yetebilecek.
7) Koronavirüsü atlatıp da bağışıklık geliştirmiş olanlar, aşı olmadan sadece altı ay haklardan yararlanabilecek. Her hafta Risk Haritası yayınlayacak olan Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi yeşilden koyu kırmızıya doğru skala şeklinde olacak harita yapılan test sayısına, ortalama yeni enfeksiyon sayısına, aşılama oranına göre belirlenecek. Yeşil seyahat uyarısı yok anlamına gelirken sarı az ve kırmızı çok enfeksiyonu gösterecek. Koyu kırmızı yerler ise gidilmemesi gereken bölgeler olacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum