Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TÜRSAB Asya BTK Başkanı Başalan: ''Yardım eli uzatmak için daha ne bekleniyor?''

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Asya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Sedad Başalan pandemi sürecinin seyahat acentaları üzerindeki etkisine yönelik açıklamalarda bulundu.

Reklam
TÜRSAB Asya BTK Başkanı Başalan: ''Yardım eli uzatmak için daha ne bekleniyor?''
19 Nisan 2021 - 15:35
Salgın nedeniyle son 2 yıldır turizm sektöründe büyük bir durgunluk yaşanırken, bu durumdan olumsuz etkilenen seyahat acentaları da tek tek kapılarına kilit vuruyor.

Dünya tarihinde görülmemiş bir pandemiye yakalanıldığı ve bir süre daha pandeminin yıkıcı etkisinin kendini göstermeye devam edeceğini belirten TÜRSAB Asya BTK Başkanı Sedad Başalan bu depremden en çok hasar gören kesimin turizm sektörü ve turizm sektörü içerisinde özellikle seyahat acentalarının olduğunu söyledi.

Seyahat acentalarının bu süreçte büyük sıkıntılar çektiğini ve verilen desteklerin de yeterli olmadığına vurgu yapan Başalan şunları söyledi:

''Seyahat acentalarının ne bacası ne de ocağı tütmüyor artık. Ne yazık ki ocağımıza atacağımız hükümetten alınan tek odun parçası KÇÖ de 31 Mart 2021 tarihinde sonlanmış bulunuyor. Pandeminin ilk zamanlarında nakiti bulunan acentalar kazançsız geçen bir yılın sonunda var olan nakitlerini de tüketmiş bulunuyor. Turizm sektörüne yönelik bazı  kredi çalışmaları  maalesef sektörün kredi notunun düşük olması ve sicil bozukluğu sebebiyle amacına ulaşamamış ve dolayısıyla acentalara kaynak yaratılamamıştır.''

Reel anlamda faydalı olunabilmesi için, yetkililerin öncelikle seyahat acentalarının finansal anlamda kaynağa ulaşmasını engelleyen süreçlerini anlayıp ona göre çözüm üretmesi gerektiğini belirten Başalan şöyle devam etti:

''Altı çizilerek belirtmek gerekir ki turizm sektörünün kaybı diğer sektörlerden çok daha büyüktür ve bu anlamda yetkililer turizm sektörü özelinde düşük faizli 2 yıl ödemesiz KGF kredisi, KÇÖ desteği , SGK ve vergi ertelemesi konularını yeniden değerlendirmeli ve acilen sektöre can suyu olacak çözümler üretmelidir. Pandemi ilk günkü gibi hatta daha da şiddetli devam ediyor. Yardım eli uzatmak için daha ne bekleniyor? Sıkıntılarımızı her fırsatta ve her mecrada anlatıyoruz. Koca bir sektörün ve bu sektörden beslenen koca bir ailenin işinin ekmeğinin olmamasına seyirci mi kalınacak? Bu derece kan kaybeden bir sektöre nefes verecek tek bir çözüm bulunmaması Türkiye Turizminin sadece bugününü değil geleceğini de ciddi bir biçimde tehlikeye atmaktadır.''

Başalan ayrıca turizm sahasında dünya çapında iyi bir oyuncu olan Türkiye'nin pandemi sonunda sahalara güçten düşmüş bir oyuncu olarak çıkacağını ve toparlanmasının hiç de kolay olmayacağını söyledi.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum