Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan tam kapanma döneminde seyahat acentaları için destek çağrısı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, koronavirüs tedbirleri kapsamında geçilecek tam kapanma dönemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan tam kapanma döneminde seyahat acentaları için destek çağrısı
27 Nisan 2021 - 17:35
Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, koronavirüs tedbirleri kapsamında geçilecek tam kapanma dönemine ilişkin yaptığı açıklamada, öncelikle, tüm dünyanın mücadele ettiği bu dönemde önceliğin insan sağlığı olduğunu, alınan 17 günlük kapanma kararına da bu perspektiften baktıklarını belirtti.

Turizm sektörü açısından, bu kararın bayram dönemi yurt içi turizm hareketliliğini engellediğinin ve ekonomik bir kayba uğratacağının bir gerçek olduğuna işaret eden Bağlıkaya seyahat acentalarının bu dönemde yine en çok etkilenen sektör olacağını kaydetti.


Alınan önlemlerin vaka sayılarında düşüş yaşanmasına ve bunun da yaz sezonu turizm hareketlerini olumlu yönde etkileyeceğini umduklarını kaydeden TÜRSAB Başkanı Bağıkaya şöyle devam etti:


''Mevcut vaka sayılarının yüksekliği hem yurt dışından Türkiye'ye turizm talebi oluşması önünde engel teşkil edecekti hem de yurt içi turizm hareketleri bakımından da risk oluşturuyordu. Tüm temennimiz, virüse karşı sürdürdüğümüz mücadelemizde en kısa zamanda etkili sonuçlara ulaşarak daha fazla can kaybı vermemek. İngiltere, yurt dışı seyahat kısıtlamasına ilişkin kararını 17 Mayıs itibarıyla açıklayacak. Rusya'nın da vaka sayılarından dolayı Türkiye'ye yönelik olarak aldığı seyahat kısıtlaması kararının, 1 Haziran itibarıyla son bulması bekleniyor. Temennimiz yaz sezonuna vaka sayıları düşmüş bir ülke olarak girebilmek.''


Alınan kapanma kararı nedeniyle bayram dönemi rezervasyonlarını iptal edecek vatandaşlara seyahat acentalarının alternatif tarih önerilerinde bulunduğunu aktaran TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya şunları söyledi:

''Vatandaşlarımızın önemli kısmının tatil özlemiyle birlikte iptal değil tarih değişikliğine gideceğini umuyoruz. Seyahat acentaları kapanma ile en önemli ürünleri olan bayram tatilinden feragat ederek büyük bir fedakarlık yapmış oluyorlar. Beklentimiz bu uygulamada ayrıca sıkıntı yaşamalarının önüne geçilecek idari önlemlerin alınması ve gereken düzenlemelerin yapılmasıdır. Bu çerçevede sektöre özel destek paketi sağlanması, kredi borçlarının uygun şartlarda ve faiz oranlarıyla yeniden yapılandırılması ile alınan önlemlere ek olarak bankacılık kayıtlarına ilişkin sicil affı getirilmesi fayda sağlayacaktır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum