Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya erken rezervasyon rakamlarını açıkladı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, yurt dışından gelen erken rezervasyon taleplerine yönelik açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya erken rezervasyon rakamlarını açıkladı
24 Ocak 2022 - 07:58
Reklam
Türkiye'de kar kalitesi ve pist altyapısıyla öne çıkan kayak merkezlerinin, vatandaşların yanı sıra yabancı ziyaretçiler tarafından da son yıllarda artan oranda tercih edildiğini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, bununla birlikte kış döneminde öne çıkan termal turizm, üçüncü yaş turizmi, spor turizmi gibi alanlarda da Türkiye'nin çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Yabancı turistin Türkiye'deki kış turizmine ilgisine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yurt dışından gelen turist açısından bakıldığında kış turizminde gelişmekte olan bir destinasyon konumunda bulunduğunu aktaran TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, kayak turizmi açısından Uludağ, Erciyes, Sarıkamış, Kartepe ve Davraz gibi merkezlerin öne çıktığını, özellikle Erciyes kayak merkezinin yurt dışından tarifeli seferlerin yanı sıra charter seferlerle de yabancı ziyaretçi ağırladığını aktararak, şöyle devam etti:


''Ukrayna, Rusya ve Polonya'dan her hafta charter seferler düzenleniyor. Charter seferlerinin de etkisiyle Erciyes kayak merkezi bölgesindeki konaklamaların yüzde 15'i yabancı ziyaretçilerden oluşuyor. Bu ülkeler dışında Orta Doğu, Latin Amerika, Uzak Doğu gibi bölgelerin yanı sıra ABD, Kanada, İngiltere gibi birçok ülkeden de çok sayıda ziyaretçiyi bölgede ağırlıyoruz. Kapadokya bölgesine kültür turizmi amaçlı olarak gelen misafirler, Erciyes bölgesinde kayak turizmine de katılım sağlıyor. Erciyes kayak merkezi, 2022 kışında 25-30 bin civarında yabancı turist ağırlamayı hedefliyor.''


Kış turizmi kapsamında, termal turizmin Türkiye'de önemli potansiyeli bulunduğuna işaret ederek, özellikle Afyonkarahisar, Yalova, Bursa gibi şehirlerin bu alanda öne çıktığını, bu şehirlerde yer alan nitelikli termal tesislerin başta vatandaşlar olmak üzere yurt dışından da turist ağırladığını söyleyen Bağlıkaya Bursa'nın, termal tesisleri ve sağlık turizmindeki kapasitesi dolayısıyla sağlık turizminde de yabancılara hizmet verdiğini ifade etti. Antalya bölgesinin, kış aylarında spor turizminden pay aldığını belirterek ftbol kulüplerinin ve golf başta olmak üzere farklı spor dallarından birçok grubun, kamp için Antalya'yı tercih ettiğini, bunun spor turizmi sezonun uzatılmasına büyük etki ederken, kış aylarında bölgedeki turizmcilere ciddi katkı sağlayarak nitelikli personelin korunmasına vesile olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya şöyle devam etti:


''Şu anki satışlar, acentalara göre farklılık arz etmekle birlikte 2021 yılının 2 ila 5 katı üzerinde seyrediyor. Fiyatlara bakıldığında ise acentelalarımız geçen sene ortalama rezervasyon tutarlarının yüzde 75-80 üzerinde tutarlarla rezervasyon alıyor. 2019 yılına göre bir kıyaslama yapacak olursak bu oranlar rezervasyon sayıları bakımından 2019 yılına yakın seyrediyor. İlerleyen günlerde 2019 yılı erken rezervasyon rakamlarının aşılmasını bekliyoruz. 2022 yaz dönemi için en çok Akdeniz ve Ege bölgelerinin öne çıkarken, taleplere bakıldığında Antalya bölgesi tercihlerde ön planda. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl Kıbrıs rezervasyonları da arttış kaydediyor. Destinasyonlar olarak Belek, Side, Kemer ve Bodrum daha çok tercih edilirken Ege kıyılarındaki hareketlenmenin ilerleyen dönemde artmasını bekliyoruz. Yurt dışından ülkemize gelen erken rezervasyon taleplerine bakıldığında 2021 yılına göre yüzde 50'nin üzerinde artıştan bahsetmemiz mümkün.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum