Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Uçakla seyahatlerde Covid-19 bulaşma riskinin oranı tespit edildi

Yapılan araştırmanın sonuçları, Mayo Clinic Proceedings adlı hakemli akademik tıp dergisinde yayımlandı.

  • Reklam
Uçakla seyahatlerde Covid-19 bulaşma riskinin oranı tespit edildi
11 Eylül 2021 - 22:43
Reklam
Hakemli yeni araştırmada, Delta Havayolları'nın New York'daki JFK, Atlanta'daki havalimanı ve İtalya'daki Fiumicino Havalimanı arasında gerçekleştirdiği ve yolcuların Covid testi yaptırdığı uçak seferlerindeki yaklaşık 10 bin yolcunun verilerinden yararlanıldı.

Araştırmada, yolcuların kalkışa azami 72 saat kala yaptıracağı tek bir moleküler testin, ticari uçak seferindeki kişilerin enfekte olma oranını önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna varılırken ABD'deki Georgia Eyaleti Sağlık Bakanlığı ve Mayo Clinic tarafından Delta Havayolları'yla birlikte yürütülen araştırmada, Covid-19 testli seferlerde enfeksiyon oranının yüzde 0,05 yani 10 bin yolcuda 5 kişi olduğu belirtildi. Toplumdaysa bu oran yüzde 1,1 yani her yüz kişide bir olarak tespit edildi.


Aşılama oranlarının arttıkça ve dünya çapında yeni vakalar azaldıkça bu sayıların daha da iyiye gideceğini belirten ve yapılan araştırmayı değerlendiren Delta'nın baş sağlık görevlisi Dr. Henry Ting şunları söyledi: ''Covid varyantlarıyla bir süre daha yaşayacağız. Simülasyon modelleri değil de bu gerçek hayattan elde edilen veriler, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından, uluslararası seyahatler için sınırların yeniden açılması amacıyla karantinalar yerine gerekli aşılama ve testler için bir şablon harita olarak kullanılabilir."


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum