• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı Tokat'ta gerçekleşti

Uluslararası Ekoturizm Derneği tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı Tokat’ta gerçekleşti.

  • Reklam
Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı Tokat'ta gerçekleşti
01 Ağustos 2021 - 21:05
Reklam
Reklam
206 ülkeden üyesi olan ve 55 destinasyonda başkanlığı bulunan Uluslararası Ekoturizm Derneği pandemiden sonra ilk etkinliğini Tokat'ta gerçekleştirerek sürdürülebilir turizme dikkat çekti.

16. Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı, Uluslararası Ekoturizm Derneği ve TravelShop Turkey işbirliğiyle Tokat Belediyesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tokat Valiliği, TGA, OKA, THY, Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tokat Ticaret Odası, Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Topçam Turizm ve Kayzen Yapı destekleriyle 28-30 Temmuz tarihlerinde Tokat'ta gerçekleşti.


40 ayrı konuşmacının 1200’e yakın B2B görüşmesi gerçekleştirdiği etkinlikteki görüşmelerle Sürdürülebilir Ekoturizm için yeni olanak ve fırsatlar sunuldu.


Ekoturizm Çalıştayı 30’a yakın Büyükelçi, 50’ye yakın ülkeden 250 yerli ve yabancı katılımcı, bine yakın ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşerek, dünyada büyük ses getirirken 30’a yakın Büyükelçi Tokat şehir turunda Tokat Belediyesi’nin organize etmiş olduğu Mehter Marşı ile karşılandı.


Etkinliği gerçekleştiren Uluslararası Ekoturizm Derneği Başkan Yardımcısı ve Travel Shop Turkey CEO’su Murtaza Kalender açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

''Doğup büyüdüğüm bu topraklarda böyle bir etkinliği yapmanın heyecanı ve gururu içerisindeyim. Tokat hem ekolojik hem de gastronomik anlamda dünyanın en sayılı destinasyonlarından birisi olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Etkinliğin sürdürülebilir olmasını temenni ediyor memleketime ve ülkeme hayırlara vesile olsun.''

Uluslararası Ekoturizm Derneği Başkanı Jon Bruno ise, açılış konuşmasında müthiş bir sunum yaparak dünyada ekoturizmin ve sürdürülebilir turizmin dikkatini çekerek dünyada her yıl yüzde 25 büyüyen tek sektörün Ekoturizm olduğunu ve ekoturizm seyatseverlerinin ucuz veya lüks destinasyon aramadıklarını vurgulayarak, aradıkları tek şeyin doğa ve organik hayat olmasını gerektiğini, seyahat edenlerin ortalama yaşının 40 olduğunu, en az 2000 dolar para harcadıklarını söyledi. Ekoturizmde doğayı tahrip etmemek, doğaya sahip çıkmak ve yapılan her işin geri dönüşümünün olması gerektiğini belirtti.

Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı'nın Tokat'ta gerçekleşmesinden dolayı büyük mutluluk yaşadığını ifade eden etkinliğe ev sahipliği yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

''16’ncısının düzenlendiği Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı’nın şehrimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyor, organizede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tokat’ımız Türkiye’nin coğrafi haritasının tam da ortasında olan, iklimi, doğası, tarihi ve güler yüzlü insanlarıyla eşsiz bir şehir. Uluslararsı Ekoturizm Çalıştayı Tokat için çok önemlidir. Turizm konusunda, Ekoturizm noktasında Tokat’ın çok önemli bir yer edineceğini düşünüyoruz. Hem meyvesi, hem sebzesi hem farklı aromaları ile Tokat Türkiye’de en nadide illerden biridir. Tokat’ımızı ekoturizm noktasında çok daha iyi yerlere getireceğimize inanıyorum. Günün sonunda Tokat için, Türkiye’miz için önemli bir çalıştay olacağını temenni ediyorum.''

Uluslararası Ekoturizm Derneği’nin yapmış olduğu bu çalıştayın çok önemli bir etkinlik olduğunu, Tokat gibi Anadolu şehrinde gerçekleşiyor olması ve Tokat’ın tarihi, kültürü, doğası, insan yapısı ve güvenliği ile kıymetli bir il olduğunu belirteren Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı konuşmasında şunları söyledi:

''Tokat’ta 84 çeşide yakın bitkisel üretim anlamında sebze meyve ve değişik cinste tarımsal ürünler yetişmektedir. Aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması açısından önemli olmaya devam edecek. Tokat, bu anlamda müthiş potansiyel barındıran bir ilimiz.''

Etkinliğin gala yemeğinde Uluslararası Ekoturizm Ödülleri 16 kategoride sahiplerini buldu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum