Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Uluslararası seyahat için QR Kod önerisi

Uluslararası seyahatlerin eski seyrine dönebilmesi için QR kod temelli uluslararası seyahat sistemi oluşturulması çağrısı yapıldı.

Reklam
Uluslararası seyahat için QR Kod önerisi
23 Kasım 2020 - 14:58
Reklam

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in dönem başkanlığında gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'nde yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle aksayan uluslararası seyahatlerin kolaylaştırılmasına dair yeni bir öneride bulundu.

QR kod teknolojisine dayalı olarak oluşturulacak küresel mekanizma ile nükleik asit test sonuçlarına dayalı sağlık sertifikalarının doğrulanabileceği ve bu yolla seyahatlerin kolaylaşabileceğini söyleyen ve söz konusu mekanizmaya çok sayıda ülkenin dahil olabileceğine vurgu yapan Şi "Politikaları ve standartları daha da uyumlu hale getirmemiz ve insanların düzenli seyahatini kolaylaştırmak için hızlı yollar oluşturmamız gerekiyor" ifadesini kullandı.


Şi'nin QR kod önerisinin ardından insan hakları savunucuları, kodların daha geniş siyasi izleme ve ayrımcılık için kullanılabileceği konusunda uyarıda bulunurken seyahatlerin yeniden açılması çoğu ülke için sorun olmaya devam ediyor ve Covid-19 salgınının yayılım seyri yetkililerin seyahat kısıtlamalarını kaldırmasını zorlaştırıyor.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum