Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yabancıya konut satışında yeni rekor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satış istatistiklerine göre yabancılara yapılan konut satışı Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 81,8 artarak 8 bin 630 olarak gerçekleşti.

  • Reklam
Yabancıya konut satışında yeni rekor!
25 Temmuz 2022 - 13:00
Reklam
Türkiye'den en çok konut alanlarda Ruslar ilk sırada yer alırken Haziran ayında Rusya Federasyonu vatandaşlarına bin 887 konut satıldı. 

TÜİK verileri hakkında bilgi veren Besa Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Efe Bezci’nin yılın ilk 6 ayında yabancılara yapılan konut satışlarının yüzde 72,7 artarak 35 bin 383 olduğunu belirtti. Yabancılara gayrimenkul satışında tüm zamanların en yüksek aylık rakamına ulaşıldığını, ayrıca yılın ilk yarısında Ocak-Haziran rekorunun kırıldığını belirterek Rusya-Ukrayna savaşından sonra Ruslar’ın Türkiye’ye daha çok ilgi gösterdiğine dikkat çeken Bezci şunları söyledi:


''İlk 6 ayda Türkiye'den en çok gayrimenkulü 5 bin 849 adetle Ruslar aldı. Sadece haziranda Rusya Federasyonu vatandaşlarına bin 887 konut satıldı. Rusya’yı 987 konut ile İran, 807 konut ile Irak vatandaşları izledi. Rusya zaten en önemli müşteri grubumuz arasındaydı. Savaş sonrası birçok ülkeden gelen yaptırımlar doğal olarak Rusyalı yatırımcıları bize yöneltti. Nisan ile birlikte talep ciddi noktalara ulaşmıştı bu talep devam edecek.''

Yabancıların en çok İstanbul'dan konut aldığını aktaran Bezci İstanbul’u Antalya, Ankara, Mersin'in takip ettiğini ayrıca Bursa, Yalova, Sakarya, İzmir, Samsun ve Kocaeli de en çok konut satılan şehirlerden olduğunu yabancıların ilgi gösterdiği bölgelerden birinin de Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından olan Bodrum olduğunu belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum