Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yargıtay'dan tüm çalışanları ilgilendiren hafta tatili kararı!

Yargıtay milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza attı.

  • Reklam
Yargıtay'dan tüm çalışanları ilgilendiren hafta tatili kararı!
05 Şubat 2022 - 17:37
Reklam
İşten çıkarılan bir işçi, kıdem ve ihbar tazminatı ile fazla mesai ücretini tahsil etmek için İş Mahkemesi'nin kapısını çaldı.

Davalı şirketin sahibi davanın reddini istese de mahkeme davanın kabulüne karar verirken davalı şirket avukatı tarafından temyiz edilen karar ile ilgili olarak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, davalı tarafından dosyaya hafta tatili izinlerinin toplu şekilde kullandırıldığına dair bir kısım belgeler sunulduğuna dikkat çekti.


Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından emsal olarak kabul edilen kararda şu ifadelere yer verildi:


''İşçinin hafta tatili gününde çalışma karşılığı olmaksızın bir günlük ücrete hak kazanacağı hüküm altına alınmıştır. Hafta tatili izni kesintisiz en az yirmi dört saattir. Bunun altında bir süre için haftalık izin verilmesi durumunda, usulüne uygun şekilde hafta tatili izni kullandığından söz edilemez. Hafta tatili bölünerek kullandırılamaz. İşçinin toplu olarak izin kullandığı dönemde çalışması karşılığı olmayan 1 yevmiye tutarındaki ücretin de davacıya ödendiği dikkate alındığında davacıya sadece 0,5 yevmiyesi kadar ödeme yapılmalıdır. Buna göre de, mahkemece davacının toplu olarak kullandığı izinlerin hafta tatilinden sayılmayan ve fiilen çalışılmayan her bir günü için, 0,5 yevmiye üzerinden hesaplama yapılmalı ve bu suretle davacının hafta tatili alacağı belirlenmelidir. Anılan hususun gözetilmemesi hatalı olup bozma sebebidir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum