Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yaz tatiline özel araçla gitmek hayal oldu!

Akaryakıta art arda gelen zamlar ile köprü ve otoyol ücretlerindeki artışla yaz tatiline özel araçla gitmek şimdiden hayal oldu.

  • Reklam
Yaz tatiline özel araçla gitmek hayal oldu!
09 Ocak 2022 - 16:10
Reklam
Döviz kuru etkisiyle değer kaybı yaşayan Türk Lirası ve artan enflasyon temel yaşam maliyetlerini katladı.

Vatandaş, eskiden daha hesaplı olduğu için kendi aracıyla seyahat etmeyi tercih edererken şimdi tablo değişti. Akaryakıttaki durdurulamaz artış ile otoyol ve köprü ücretlerine yapılan zamlar sonrasında otomobiliyle İstanbul'dan İzmir'e tatile gitmek isteyen bir kişi sadece yol için gidiş-dönüş 1.811 TL ödemek zorunda kalıyor.


Zamlardan sonra uçakla yolculuk artık daha ucuza gelirken Temmuz ayında tatile gitmeyi planlayan bir kişi, ekonomi sınıfından yaklaşık 320 liraya bilet alabiliyor. İstanbul'dan İzmir'e kendi arabasıyla gitmek isteyen biri, 479 kilometrelik yolda, 100 kilometrede ortalama 6 litre yakıt kullanıldığını varsayarsak 393.4 TL'lik yakıt harcayacak. Avrupa Yakası'ndan seyahate başlayan araç, Avrasya Tüneli'ne 53 lira, Osmangazi Köprüsü'ne 184.5 lira ödeyecek. Osmangazi Köprüsü'nün devamında otoyola da 274.5 lira ödenince İzmir'e varış 905.4 TL'ye mal olacak. Buna dönüş de eklenince sadece yol masrafı 1.811 TL'yi buluyor.


Fiyatlarda artış devam ederse yaz geldiğinde bu maliyetin daha da katlanacağı öngörülürken değer kaybeden Türk Lirası ile Türkiye, yabancı turiste ucuz tatil cenneti olacak. Geçen yıl İstanbul'dan İzmir'e gitmenin yakıt ve yol ücretleriyle toplam maliyeti 608.4 TL iken bu yıl ise yaklaşık yüzde 32.8 artış göstererek 905.4 TL'ye çıktı.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum