Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yeni vergi düzenlemesi yolda! Karavan turizmine vergi indirimi geliyor

AK Parti tarafından hazırlanan vergi sistemini basitleştirip vatandaşın hayatını kolaylaştıracak paketin yeni detayları ortaya çıktı.

  • Reklam
Yeni vergi düzenlemesi yolda! Karavan turizmine vergi indirimi geliyor
26 Eylül 2021 - 15:07
Reklam
Koronavirüs salgını ile birlikte oldukça popüler hale gelen karavan turizminin teşviki için vergi indirimi, internet üzerinden ders vermek dahil çeşitli yollarla para kazananların yüzde 15 vergilendirilmesinin gündemde olduğu ve kısa sürede TBMM Başkanlığı'na sunulması planlanan pakette yer alan bazı düzenlemelere göre vergi ödemelerinde bürokrasi sadeleştirilecek ve azaltılacak.

Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulamasının hayata geçirileceği bu sistem içinde devlet yazılımlar için özel sektörden hizmet alımı yapacak. Hizmet alımı yapılırken vergi mahremiyetinin korunmasına dönük önlemler alınacak. Mükellef ile ilgili kişilerin vergi mahremiyeti kapsamındaki bilgi ve belgelerinin kullanılması, söz konusu bilgisayar yazılımlarını bakanlık adına yapan şirket çalışanları açısından da vergi suçu sayılacak.


Koronavirüs salgını ile birlikte popüler hale gelen karavan turizminin daha da yaygınlaştırılıp ekonomiye katkı sağlaması için yapılacak düzenleme kapsamında karavana dönüştürülen araçların vergileri indirilecek. Üst model araçlar karavana dönüştürülürse vergiler de düşecek. Bununla birlikte Youtuber'lar başta olmak üzere internet üzerinde ders vererek ya da başka yöntemlerle gelir elde eden herkes yüzde 15'lik vergi ödeyecek. Yurtdışında yaşayan vatandaşların vergi işlemlerinde kendisine verilmesi gereken belgelerin bakanlık bakanlık dolaşıp aylarca beklemesine gerek kalmayacak. Vergi daireleri bilgileri direkt ilgili konsolosluğa gönderecek.


Sermaye yapısını güçlendirici ve öz kaynakla finansmanı teşvik edici düzenlemelerle öz sermayesini artıranlara vergi teşvikleri verilecek. Yeni düzenleme ile birlikte tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutan kollektif, adi komandit ve adi şirketler de dahil olmak üzere ferdi işletme sahibi gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerinin yeniden değerleme yapmasının yolu açılıyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum