Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe yüzler 2024'e kadar gülmeyecek!

Turizm sektörünün koronavirüs salgını öncesi dönem olan 2019 seviyelerine dönebilmesi için gereken süre, salgının seyrine bağlı olarak sürekli uzuyor.

  • Reklam
Turizm sektöründe yüzler 2024'e kadar gülmeyecek!
26 Eylül 2021 - 06:19
Reklam
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) raporunda, uluslararası turizm gelirlerindeki düşüşe bağlı olarak küresel GSYH’nin 2020 ve 2021’de 4 trilyon dolardan fazla azabileceği belirtilirken dünya genelinde her 100 yolcudan 80’ini taşıyan 300 hava yolu şirketini temsil eden Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ise Temmuz ayında hava taşımacılığında önemli bir artış yaşansa da ulaşılan seviyenin 2019’un aynı döneminin yüzde 53 gerisinde olduğu ifade etmişti.

Uluslararası raporlardan hareketle analiz yapan sektör temsilcilerinin ise pandeminin seyrindeki belirsizlik nedeniyle endişeleri artmaya devam ederken Selçuk Üniversitesi (SÜ) Turizm Fakültesinden Prof. Dr. Saniye Gül Güneş yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: ''Bu pandemi sadece bizi değil, tüm dünyayı etkiledi çünkü uçuşlar durma noktasına geldi ve o süreç içerisinde çok fazla bir düşüş yaşandı. Şu anda turizmin 2024’e kadar tüm dünyada eski haline dönmesi beklenmiyor.''


Her ne kadar kısıtlamalardan dolayı istenilen sayıda her ülkeden turist alınamasa da, vatandaşlar da çok rahat seyahat edemese de ön plana çıkan birtakım turizm türlerinin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güneş Türkiye'nin bu anlamda avantajlı bir coğrafyaya sahip olduğunu, doğa ve ekoturizme yoğun bir yöneliş olduğuna vurgu yaptı. Konya'ya inanç turizmi nedeniyle turistlerin geldiği bilgisini veren Güneş, şehrin bu konudaki potansiyelini geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Ağustos ayında 2020 yılına göre yüzde 119 artsa da pandemi öncesi dönem olan 2019 Ağustos’a göre yüzde 37 düşüş kaydetti. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum