Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yerel yönetimler konaklama vergisinden pay istiyor

Ülke turizm gelirlerinin büyük bölümünü karşılayan Antalya başta olmak üzere yerel yönetimler konaklama vergilerinden kentlerine kaynak aktarılmasını istiyor.

  • Reklam
Yerel yönetimler konaklama vergisinden pay istiyor
27 Kasım 2021 - 16:22
Reklam
Antalya’nın üstlendiği turizm misyonunu gerçekleştirebilmesi için ek kaynaklara ihtiyaç duyulduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, turistik işletmelerden alınan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) paylarından ve konaklama vergilerinden yerel yönetimlere kaynaklar aktarılması gerektiğini söyledi.

2019 yılında 15 milyonun üzerinde yabancı uyruklu olmak üzere yaklaşık 23 milyon misafir ağırlayan Antalya'nın salgın sonrasında tüm dünyada en hızlı geri dönüşü sağlayan varış noktalarından birisi olduğunu kaydeden Başkan Böcek elde edilen başarılar ile her ne kadar gurur duysalar da ürdürülebilir kılmanın kendilerine büyük sorumluluk yüklediğini söyledi. Turizmin kontrolsüz gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan çevre baskısının önlem alınmaması durumunda büyük bir tehdit haline dönüşeceğine dikkat çeken Başkan Böcek şunları söyledi:


''Kentin ve turistik tesislerin alt yapı ihtiyaçları, çevre yönetimi, doğal kaynakların yeterliliği gibi konular son derece önemli. Turizmin gelişimi sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği dikkate alacak şekilde planlanmalıdır. Kentin üstlendiği bu misyonu gerçekleştirebilmesi için ek kaynaklara ihtiyaç duyuluyor. Turistik işletmelerden alınan TGA paylarından ve konaklama vergilerinden yerel yönetimlere kaynaklar aktarılmalı. Turizmin varlığını sadece kıyılarda değil Akdeniz Bölgemizin tamamında hissettireceğiz. Antalya.com.tr ile kentimizi dijitalleştiriyoruz. Antalya Turizm Altyapı Birliği ile kentimizin bütüncül anlamda tanıtımını ve destinasyon yönetimini sağlıyoruz. Geleneksel hale gelmiş festivallere yenilerini de ekleyerek şehrin kültürel hayatını zenginleştireceğiz. Maviyi, yeşili, kültürü yaşatacak ve yükseltecek projelerimizi kararlılıkla birer birer hayata geçireceğiz. ''


Başkan Böcek ayrıca projeleri ile kentte iklim değişikliğini tetikleyen dönemsel aşırı yoğunlaşmaları önlemek ve turizm hareketini tüm yıla yayarak daha yüksek gelir elde edebilecekleri bir turizm anlayışı yaratmak istediklerini söyledi.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum